„Zrównoważona rewolucja” na rynku budowlanym. 5 faktów, które mogłeś przeoczyć

Administrator News


W branży budowlanej coraz większą rolę odgrywa ekologia. Ekologiczne technologie i materiały to nie przejaw ekskluzywnych inwestycji, ale coraz częściej standard w projektowaniu i rewitalizowaniu wielu obiektów. Sprawdź, które fakty dotyczące „zielonej rewolucji” mogły Ci umknąć.

Zrównoważone budownictwo – przepis na przyszłość?

W sytuacji pogłębiających się zmian klimatycznych, spowodowanych m.in. działalnością branży budowlanej, kwestią czasu było wprowadzenie przez nią określonych wytycznych mających na celu większą ochronę środowiska naturalnego. Tak powstała koncepcja zrównoważonego budownictwa, którego głównym celem jest osiągnięcie ambitnego celu – neutralności klimatycznej projektowanych obiektów.

Zrównoważone budownictwo to jednak nie tylko materiały i technologie wykorzystane przy budowie. To również odpowiednio zoptymalizowany proces powstawania obiektu, opracowany w taki sposób, aby możliwie najbardziej zmniejszyć ślad węglowy emitowany w czasie pracy poszczególnych zakładów produkcyjnych, linii logistycznych i maszyn budowlanych.

0014c33a24b4e12ada7fef646135ea74

Sara Kulturhus, Skellefteå, Szwecja. Zastosowane systemy: MB-SR50N HI+, MB-86 SI


5 faktów mówiących o tym, że zrównoważona rewolucja istnieje

1. Lepsza wydajność energetyczna budynków

Obiekty projektowane obecnie zapewniają znacznie lepszą wydajność energetyczną niż budowle stawiane jeszcze dekadę temu. W momencie, gdy pod uwagę należy brać wyśrubowane wytyczne certyfikacji budowlanych (m.in. BREEAM oraz LEED), inwestorzy starają się, aby ich budynki były efektywniejsze energetycznie, a co za tym idzie, wymagające znacznie mniejszych ilości energii elektrycznej do zachowania pełni funkcjonalności dla użytkowników.

2. Mikrogenracja energii elektrycznej

Niskie potrzeby energetyczne obiektu zapewnić możemy m.in. poprzez możliwość samodzielnego generowania niezbędnej do funkcjonowania energii elektrycznej. Pozyskiwanie prądu ze słońca czy wiatru nie jest dziś niczym nadzwyczajnym – w wielu zakątkach Europy powstają nowoczesne farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, często w odpowiednie rozwiązania zaopatrywane są również konkretne budynki.

Mikrogeneracja energii elektrycznej, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, dywersyfikuje źródła pozyskiwania energii, a także przyczynia się do znacznego zmniejszenia udziału w jej wytwarzaniu starych, nieefektywnych elektrowni zasilanych węglem i emitujących do atmosfery duże ilości szkodliwych substancji.

3. Renowacje starych obiektów

Trzecim elementem wchodzącym w skład rewolucji w budownictwie zrównoważonym jest tzw. Renovation Wave. Jako że trzy na cztery istniejące na terenie Europy budynki są nieefektywne energetycznie, w celu osiągnięcia wspomnianych powyżej założeń Europejskiego Zielonego Ładu konieczne jest ich unowocześnienie i dostosowanie do obecnych wymogów.

Z tego też powodu duża część obecnych inwestycji dotyczy kwestii renowacji istniejących już budynków w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie wyższej efektywności energetycznej i zapewnienie neutralności środowiskowej.


E40ebc64 f529 416b 8be5 c57484cd1df4

MTV Studios, Londyn, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-70HI, MB-SR50 EFEKT, MB-SR50N


4. Powrót do natury

W renowacji obiektów, oprócz zastosowania ekologicznych technologii, pomocny może okazać się również dobór odpowiednich surowców budowlanych. Z racji dużego nacisku na wykorzystanie materiałów odnawialnych, dużym powodzeniem po latach istnienia w cieniu zaczyna znów cieszyć się drewno czy aluminium. Do spółki z kamieniem zapewniają nie tylko wytrzymałość, ale również szereg zalet pozwalających na wykorzystanie ich w licznych inwestycjach.

5. Recykling materiałów budowlanych

Skoro wspomnieliśmy o aluminium, musimy nadmienić, że i ten materiał cieszy się w budownictwie zrównoważonym dużą popularnością. Jego wykorzystanie stało się swego rodzaju rewolucją ze względu na właściwości, jakie posiada. Nie tylko jest wytrzymałe, bardziej odporne na warunki atmosferyczne i lżejsze od klasycznej stali, ale również pozwala na pełen recykling i ponowne wykorzystanie w przyszłości.

Jednym z prekursorów w wykorzystaniu tego surowca jest firma Aluprof posiadająca w swoim portfolio szereg rozwiązań dedykowanych zrównoważonym projektom. Znajdziemy tu m.in. systemy okienno-drzwiowe zapewniające wysoki poziom izolacji termicznej: MB-79N, MB-104 Passive (przeznaczone do budownictwa pasywnego), czy też rozwiązania MB-SR50N (oraz MB-SR50N HI+) dedykowane wykonaniu ścian osłonowych, świetlików oraz fasad.


E6eaab8f737440cead6f93a9116f425c

Wind House, Izabelin, Polska. Zastosowane systemy: MB-77HS, MB-SR50N


Let’s build a better future

Wykorzystanie recyklingowanych materiałów, materiałów pochodzenia naturalnego oraz technologii gwarantujących neutralność klimatyczną obiektów sprawia, że dziś budownictwo zrównoważone postrzegane jest jako ważny element w kształtowaniu przyszłości naszej planety. Rewolucyjne rozwiązania, z których tak chętnie korzysta dziś branża, ewoluują w coraz nowocześniejsze i bardziej wydajne, zapewniając nam możliwość tworzenia świata, w którym kolejne pokolenia będą mogły żyć w jeszcze lepszych warunkach.