Okna i szklane fasady w służbie ekologii

Administrator News


Czy wiesz, że szklane fasady i stolarka okienno-drzwiowa przyczyniają się w znacznym stopniu do minimalizowania strat i pasywnych zysków energii? W artykule omawiamy te oraz inne funkcjonalne i ekologiczne rozwiązania, które są uwzględniane w pasywnym i przyjaznym dla środowiska budownictwie. 

Z drugiej strony rosną wymagania użytkowników co do komfortowych warunków życia i pracy. Dotyczą one przede wszystkim oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i chłodzenia. Stanowi to wyzwanie dla inwestorów i architektów, ponieważ muszą oni dążyć jednocześnie do maksymalizowania wydajności energetycznej oraz komfortu użytkowania i minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko.

Dlatego coraz mocniej podkreśla się wagę wyboru materiałów budowlanych nie ze względu na jednorazową cenę zakupu, a ich wpływ na późniejsze zużycie energii.

Niskie zużycie energii to jedna z najważniejszych miar zrównoważonego budownictwa. Okazuje się, że aż w 80% wykorzystuje się ją do bieżącej obsługi, w tym ogrzewania, wentylacji i oświetlenia. Z tego względu redukcja tego zużycia jest priorytetem zrównoważonego budownictwa.

1b9584512a82a7d2017b4a9a8c431f4a

Hotel Nobu Warsaw, Warszawa, polska. Zastosowane systemy: MB-86 ST, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N EI EFEKT, MB-SR50N OW


Jak okna i szklane fasady wpływają na zużycie energii?

W ramach ekologicznego budownictwa dąży się przede wszystkim do redukcji zużycia energii, potrzebnej do obsługi budynku. Można to osiągnąć m.in. poprzez poprawę parametrów zewnętrznej warstwy budynku. W tym kontekście ważna jest zwłaszcza izolacja przeciwwilgociowa i termiczna, minimalizację mostków termicznych czy wykorzystywanie naturalnych zasobów – w tym głównie energii słonecznej.

Także szklane fasady i systemy okienno-drzwiowe mają niebagatelny wpływ na wcześniej wspomniane kwestie. W ekologicznym budynku systemy fasadowe powinny mieć prostą i zwartą bryłę, aby zmniejszyć powierzchnię ścian zewnętrznych i tym samym obniżyć straty ciepła. Szklanych fasad nie powinno się umieszczać od północy, aby ograniczyć straty energii. Dużo lepszym wyborem będzie stosowanie przeszkleń od południa, dzięki czemu możliwe będą pasywne zyski energii.

Przykładem tego typu fasady jest system MB-SR50N HI+ marki Aluprof. Pozwala on budować ściany z widocznymi wąskimi liniami podziału, które zapewniają jednocześnie trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Dzięki bogatej ofercie profili, projektanci oraz architekci mogą realizować swoje najbardziej śmiałe pomysły. System ten posiada certyfikat Instytutu PHI Darmstadt najwyższej klasy A+, co jest potwierdzeniem, że może on być wykorzystywany przy budowie obiektów pasywnych.


2da689e02d9d6510ed92394b39c2fda3

Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, Polska. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-45, MB-SR50 HI, MB-70HI


Tam, gdzie nie można stosować szklanych fasad (lub nie przewiduje tego projekt), idealnym wyborem będą ekologiczne okna. Doskonale chronią one pomieszczenia przed ucieczką ciepła i dodatkowo przepuszczają do środka promieniowanie słoneczne, które stanowi źródło darmowego oświetlenia i ogrzewania. Jednak to, co dobre zimą, latem może prowadzić do nadmiernego przegrzewania. Dlatego zwłaszcza na elewacjach o wystawie południowej zaleca się instalowanie osłon przeciwsłonecznych, które pozwalają uniknąć dyskomfortu – mówi Rafael Altheim bei Aluprof, einem internationalen Hersteller von Aluminium-Systemen in Europa.

Do ekologicznych okien, które spełniają powyższe założenia, należą systemy MB-86 Casement oraz MB-104 Passive marki Aluprof. Wykorzystanie do ich konstrukcji aluminiowych profili z przegrodą termiczną sprawia, że cechuje je bardzo dobra izolacyjność termiczna, akustyczna oraz szczelność na wodę i powietrze. Parametry okien wykonanych z elementów systemu MB-86 Casement spełniają wymagania najostrzejszych obowiązujących norm i przepisów. Natomiast system MB-104 Passive jest dedykowany do budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Więcej informacji na temat szklanych okien i fasad marki Aluprof oraz innych ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, znajdziesz w najnowszym wydaniu albumu Alubook.

327133d90366ce9c407a7e410588883d

Equal Business Park A, Kraków, Polska. Zastosowane systemy: MB-45, MB-59S Casement, MB-70, MB-78EI, MB-86, MB-SR50N, MB-SR50N EFEKT


Let’s build a better future

Ekologiczne szklane fasady oraz systemy okienno-drzwiowe istotnie wpływają na bilans energetyczny budynków. Dobór odpowiednich rozwiązań oraz ich prawidłowy montaż pozwoli obniżyć zużycie energii, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz wykorzystywać darmowe promieniowanie słoneczne. Dodatkowo fakt, że są one zbudowane z aluminium, które w 99% można poddać recyklingowi, sprawia, że to najlepszy wybór z punktu widzenia ekologii.