Nowy modernizm to duże przeszklenia i jeszcze więcej przestrzeni

Administrator News


Modernizm, czyli minimalizm w architekturze, powrócił. Budowane w tym stylu budynki nawiązują bryłą i minimalistyczną elegancją do projektów z lat 30. Jednak współczesne nowe technologie sprawiają, że obecnie w tym nurcie pojawiło się kilka różnic – m.in. te, związane ze stosowaniem dużych przeszkleń.

Nowy modernizm to nurt, który żyje i ma się całkiem dobrze. Surowe i proste bryły o gładkich powierzchniach są coraz częstszym wyborem projektantów i architektów. W tym stylu powstają zarówno biura, obiekty publiczne, jak i budynki mieszkalne. Tak duża i ciągle rosnąca popularność nowego modernizmu to najprawdopodobniej odpowiedź na tęsknotę współczesnych ludzi za minimalizmem i prostotą.

A dzięki rozwojowi budownictwa i najnowszym technologiom, w tego typu projektach można z powodzeniem wykorzystywać elementy, które nie zaburzają harmonii surowego stylu. Duże przeszklenia – bo o nich mowa – stały się także wręcz obowiązkową częścią nowych obiektów, budowanych zgodnie z zasadami ekologicznego i pasywnego budownictwa. Cechują się one nie tylko interesującymi walorami estetycznymi, gdyż zapewniają także inne korzyści.

Szybami zespolonymi można nie tylko zastąpić całą ścianę wewnętrzną lub zewnętrzną, ale także – przy wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań – wykonać bardzo duże okna czy drzwi przesuwne. Mogą one mieć bez większego problemu dobre parametry izolacyjności, są także ciche, wystarczająco odporne na odkształcenia i jednocześnie wpuszczają do wnętrza maksymalnie dużo światła dziennego. A co najważniejsze – pasują do nowego modernizmu.

Atrakcyjny wygląd bez kompromisów

Bez wątpienia największą zaletą dużych przeszkleń jest to, że optycznie powiększają one wnętrza i sprawiają, że dociera do nich zdecydowanie więcej naturalnego światła. Sprawia to, że nawet niewielkie pomieszczenia wyglądają dużo bardziej przestronnie, a jednocześnie zachowują przy tym prostotę, lekkość i minimalizm – zgodnie z głównymi zasadami nowego modernizmu.

Co więcej, duże przeszklenia można również z powodzeniem wykorzystać do stworzenia szklanej ściany, która może zostać otwarta w każdym momencie i połączyć np. salon z ogrodem lub kuchnią albo oddzielić salę konferencyjną od głośnej przestrzeni typu open space. Takie rozwiązania są obecnie coraz częściej pożądanym atrybutem nowoczesnych rezydencji i biurowców.

Aby jednak duże przeszklenia zamiast ścian były w pełni efektywne, muszą zapewniać odpowiedni poziom izolacji termicznej. Niezbędne są do tego odpowiednie materiały oraz technologie. Przykładem jest system drzwi przesuwnych MB-SKYLINE TYPE R marki Aluprof, który wykorzystuje 3-komorowe profile, skonstruowane z dwóch kształtowników aluminiowych i wkładki termicznej. Dzięki temu zapewnia on izolację termiczną UW na poziomie od 0,85 W/(m2K). Na poprawę komfortu cieplnego wpływają także 3-szybowe pakiety o grubości od 52 do 60 mm – twierdzi Tomáš Buček, project business manager společnosti Aluprof System Czech s.r.o.

Photo 2 tisk vila zlin 03

Kiedy mniej znaczy więcej…

Modernistyczna architektura, uzupełniona dużymi przeszkleniami, wręcz wymusza zastosowanie odpowiedniej aranżacji wnętrz. Powinna ona charakteryzować się tym samym stylem – chłodnym, minimalistycznym i eleganckim. Jednocześnie pomieszczenia, zarówno domowe, jak i biurowe, muszą być wygodne i przyjazne, a przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego przy ich urządzeniu obowiązuje jedna, najważniejsza zasada: mniej znaczy więcej.

Z tego powodu we wnętrzach zaprojektowanych zgodnie z zasadami nowego modernizmu wykorzystuje się inne sposoby na ciekawą i oryginalną aranżację – wśród nich m.in. szklane wewnętrzne ściany. Brak optycznej przegrody pomiędzy pomieszczeniami sprawia, że możliwe jest harmonijne połączenie kilku wnętrz oraz dodatkowe wyeksponowanie przestrzeni, które wyglądają przestronnie i stylowo.

Wśród dostępnych na rynku systemów do budowy wewnętrznych szklanych ścian można wymienić MB-Harmony. To system marki Aluprof, który jest łatwy w prefabrykacji i może być bardzo szybko zamontowany w miejscu docelowym. Dodatkowo oferuje on nowoczesny i lekki design, który w połączeniu z trwałością i wysokim komfortem, gwarantuje długie i bezproblemowe użytkowanie. System ten umożliwia stosowanie najpopularniejszych szyb laminowanych i hartowanych, dostępnych na rynku.

Photo 3 circle wood house ulatowski 05

Let’s build a better future

Duże przeszklenia to nieodzowny element nowoczesnych budynków, zaprojektowanych w duchu nowego modernizmu. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii są one nie tylko bezpieczne, ciepłe i komfortowe, ale przede wszystkim estetyczne i funkcjonalne. A efekt zatarcia granicy pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami albo wnętrzem i ogrodem lub tarasem okazuje się czymś bezcennym.

PS Poznaj inspirujące przykłady realizacji z wiodących biur projektowych w konkursie „Obiekt Roku w systemach Aluprof”, które znajdziesz na stronie Future Builders.