Jak będzie wyglądać architektura i budownictwo przyszłości?

Administrator


Współczesna architektura musi radzić sobie z wyzwaniami nowoczesnego świata. Należą do nich nie tylko kurcząca się ilość dostępnej przestrzeni do życia i konieczność zatroszczenia się o planetę, którą przez lata zaniedbywaliśmy… ale również zmiany w stylu życia i form pracy.

Jakie będzie budownictwo przyszłości? Czy czeka nas więcej strzelistych drapaczy chmur w stylu Césara Pelli? Bioklimatycznych budynków a’la Ken Yeang? A może futurystycznych obiektów, jakie projektują Jacques Herzog i Pierre De Meuron?

Monumentalne przeszklenia

Początek XXI wieku został zdominowany przez przeszklenia. Futurystyczne The Canadian Museum For Human Rights Antoine’a Predock’a, Fundacja Louis’a Vuitton’a Franka Gehry’iego czy Chaoyang Park Plaza projektu Ma Yansonga to tylko kilka przykładów budynków powstałych na początku XXI wieku, które zachwycają formą i każą myśleć – jak to w ogóle jest możliwe?

A

Skysawa, Warszawa, Polska. Zastosowane systemy: MB-SE81 SkyS, MB-SR60N EFEKT

Rozwiązania i projekty, które jeszcze kilka lat temu były niemożliwe do realizacji, dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym, stają się codziennością, mówi Viktor Stojanoski, Regional Manager (Slovenia, Croatia, Serbia, Bosnia, N. Macedonia, Montenegro, Kosovo, Albania) Aluprof. W naszej firmie nieustannie pracujemy nad zwiększaniem parametrów naszych fasad aluminiowych. Ostatnio wprowadziliśmy na rynek model fasady MB-SR60N z możliwością wypełnienia modułu stałego fasady ciężarem nawet do 1100 kg. To daje architektom ogromne możliwości kształtowania elewacji. A pamiętajmy o tym, że aluminium to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych, który z powodzeniem można zastosować projektując budynek w obiegu zamkniętym.

D0203debc0e417016974add65b32cf3b

61 Ninth Avenue, Nowy Jork, USA. Zastosowane systemy: MB-SR60N, MB-SR60NY.

Duże przeszklenia to jeden z dominujących trendów. Warto jednak też zwrócić uwagę na budynki, które stawiają na prostotę i elegancję klasycznych brył. Taki jest m.in. apartamentowiec 611 West 56th Street projektu Álvaro Sizy. Jak czytamy w albumie trendów AluBook, obiekt okrzyknięto przełomową konstrukcją dla całego Nowego Jorku.

Fae49fdbf1676d9a646d034d576bb086

611 West 56TH Street, Nowy Jork, USA. Projektant: Álvaro Siza. Zastosowane systemy: System MB-86 WW (Window Wall)


Spektakularne rewitalizacje

Ubiegły wiek pozostawił nam niemałą ilość obiektów, które dziś nie spełniają już swojej roli. Obiekty pofabryczne, pustoszejące centra handlowe, ogromne przestrzenie, które dziś należy przeformułować. Projekty rewitalizacji zmieniają nie tylko sposób wykorzystania tych przestrzeni, ale również poprawiają ich wydajność energetyczną.

Niektóre projekty, w których bierzemy udział, w wyjątkowy sposób potrafią zmienić dotychczasową przestrzeń. Ponad 100-letnie fabryki, w których od dawna nic się nie działo, zyskują nowa twarz. Mało atrakcyjne centra handlowe stają się miejscami, w których znów chce się przebywać – opisuje Viktor Stojanoski z Aluprof. W najnowszym wydaniu albumu trendów AluBook prezentujemy efekty rewitalizacji Elektrowni Powiśle w Warszawie i prawie 200-letnich Browarów Warszawskich. Oba projekty mogą stać się inspiracją dla architektów dodaje ekspert.

8bac452ddeefe8c8645957f1c25a129f

Elektrownia Powiśle. Projektant: APA Wojciechowski. Zastosowane systemy: MB-70, MB-86, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N HI+.

Zainteresowanie rewitalizacją widać też w Słowenii. Największe centrum handlowe BTC City w Lubljanie doczekało się własnego hackatonu zorganizowanego przez Centrum Rozwiązań na rzecz Efektywności Energetycznej Greenvision 2020. Projekty rewitalizacjii, które powstały podczas tego eventu pokazują, że Słowenia ma ogromne szanse na to, by stać się pionierem zmian w swoim regionie.


Zielona przestrzeń i oddychające dachy

„Zielone” projektowanie rozumiane jest dwojako – zarówno jako fizyczne zwiększenie udziału roślinności w przestrzeni miejskiej, jak i jako projektowanie rozwiązań ekologicznych, które pozwolą wyeliminować ślad węglowy budynków.

We wspomnianych już projektach rewitalizacji BTC City, które powstały w czasie Greenvision 2020 trend ten widać bardzo wyraźnie. Zadaszenia fotowoltaiczne parkingów czy odzysk wody deszczowej wykorzystywanej na potrzeby podlewania zielonych ogrodów to pomysły na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Zielone dachy i fasady hal to zaś odważna wizja ogrodnictwa miejskiego. Mają nie tylko spełniać funkcje estetyczne, ale stać się platformą do rozwoju samowystarczalnej produkcji żywności!


  Acc51fbf2ce9391e5072f806fdf6309a

Viacom International Media Network, London, Great Britain. Projektant: 5Plus Architects. Zastosowane systemy: MB-70HI, MB-SR50N, MB-SR50N EFEKT.

Architektura inkluzywna

XXI wiek stawia na łączenie ludzi. Czasy zamkniętych osiedli, enklaw dla określonych grup społecznych powoli przemija. Nadchodzi czas łączenia, tolerancji, dzielenia się przestrzenią. Trend ten, w architekturze obecny jest na dwóch płaszczyznach:

  • Budowania obiektów zamieszkałych przez różne grupy społeczne – i tych zamożnych i tych z nieco mniej zasobnymi portfelami. Tych, którzy kupili mieszkania na własność i tych, którzy będą je wynajmować. Doskonałym przykładem jest tu duński projekt Isbjerget. To 210 mieszkań dla osób o różnym statusie społecznym, zaprojektowanych tak, każde mieszkanie miało widok na morze.
  • Łączenia różnych funkcjonalności w jednej przestrzeni – zamiast osobnych sfer mieszkalnych, komercyjnych i biurowych, tworzy się kompleksowo zaprojektowane przestrzenie, realizujące różne funkcje społeczne. W tym stylu projektuje Bjarke Ingels, który zdobył Złotego Lwa architektury w wieku zaledwie 30 lat.

4342cac25d4d0f4a4ffbcaf664f0afd9

Fabryka Norblina, Warszawa, Polska. Zastosowane systemy: MB-SR50N HI+

Dziedzictwo architektoniczne dla kolejnych pokoleń powinno, poza estetyką, stawiać przede wszystkim na funkcjonalność i ekologię. To właśnie pod tym kątem, będą architektów oceniać zarówno przyszli użytkownicy zaprojektowanych przez nich obiektów jak i kolejni projektanci, dla których dziś tworzone budynki, będą już historią i inspiracją – podkreśla Stojanoski.