Co architekt może zrobić dla klimatu?

Administrator News


Architekt to jedno z pierwszych ogniw w procesie tworzenia nowych inwestycji. Z tego też powodu jego praca jest bardzo ważna z perspektywy zmian klimatycznych. Architekt powinien już na etapie projektu zaplanować budynek zapewniający nie tylko pełną funkcjonalność, ale też będący w zgodzie z ekologicznymi normami i trendami.

Ekologia i sztuka architektury – czy kompromis jest możliwy do osiągnięcia?

Architektura to jedna z dziedzin tzw. sztuki funkcjonalnej. Architekci zresztą bardzo często uważają się za artystów, dla których galerią jest przestrzeń miast. Z tego właśnie powodu wielu z nich oprócz faktycznej funkcjonalności projektowanych obiektów, stawia na ich efektowność. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym miejsca na ekologię, jednak rzeczywistość pokazuje, że piękny budynek, zbierający nagrody w konkursach architektonicznych, może być jednocześnie neutralny klimatycznie.

W momencie, gdy branża budowlana odpowiada za ok. 40% generowanych zanieczyszczeń, bardzo ważne jest ekologiczne podejście do projektowanych obiektów. Tutaj właśnie zaczyna się rola architekta. Rola niezwykle ważna dla procesu budowania lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Co może on w tej kwestii zrobić?

Photo 2 f34rf

4 WELLINGTON PLACE, LEEDS, WIELKA BRYTANIA. Zastosowane systemy: MB-77HS, MB-86 FOLD LINE, MB-SR60N, MB-SR60N HI.


Jak architekt może wpłynąć na klimat?

Piękno, funkcjonalność i ekologia – te trzy frazy przyświecają dziś projektantom z całego świata, którzy chcą skutecznie walczyć z negatywnymi zmianami klimatycznymi powodowanymi m.in. przez branżę budowlaną. Jak pokazują inwestycje podejmowane na całym świecie, jest to proces jak najbardziej możliwy. Co więcej, wielu inwestorów myśląc podobnie właśnie tak chce projektować lub odrestaurowywać swoje budynki.

Architekt już na poziomie wstępnej koncepcji jest w stanie dobrać odpowiednie rozwiązania zapewniające niskoemisyjność obiektu bądź wręcz jego zupełną neutralność klimatyczną. Pomocne mogą być w tym m.in. wytyczne tzw. budownictwa zrównoważonego, które określają sposób projektowania zgodny z ekologicznymi trendami panującymi obecnie w branży budowlanej.

W ramach działań proklimatycznych, architekt ma za zadanie przede wszystkim przedstawić inwestorowi sposób stworzenia budynku, który będzie nie tylko zapewniał pełną funkcjonalność, ale również możliwość zadbania o środowisko naturalne. Ważne jest tu więc m.in.:

  • zwrócenie uwagi na prostotę bryły, m.in. poprzez unikanie niepotrzebnych elementów strukturalnych i dekoracyjnych (np. wykuszy, które są źródłem mostków termicznych),
  • przemyślana ekspozycja zapewniająca efektywne, pasywne zyski energii w trakcie zimy oraz minimalizację nagrzewania się budynku latem,
  • wykorzystanie materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, jak np. drewna, aluminium, czy szkła,
  • zaprojektowanie rozwiązań pozwalających na pozyskiwanie energii z ekologicznych źródeł (np. fotowoltaiczne), a co za tym idzie, zmniejszenie śladu węglowego budynku w czasie jego wieloletniego użytkowania.

Użycie odpowiednich technologii, ograniczenie własnej inwencji artystycznej i wybór odpowiednich materiałów determinują sukces przedsięwzięcia pod względem dbałości o środowisko. Zwłaszcza, że dzisiaj architekci mają naprawdę szeroki wybór rozwiązań pozwalających na tworzenie „zielonych” budynków.

Photo 3 f34f3

MARINA III, WROCŁAW, Polska. Zastosowane systemy: MB-70 Casement, MB-70HI, MB-77HS, MB-78EI, MB-RW, MB-SR50N EFEKT


Jednym z częstych wyborów architektów są systemy okienne i fasadowe marki Aluprof. Wykonane z aluminium (pierwotnego lub recyklingowanego) gwarantują wysoką jakość i wieloletnią wytrzymałość. Co więcej, oferują również doskonałe właściwości niezbędne budynkom tworzonym jako nisko lub zeroemisyjne obiekty.

Przykładowo, systemy okienno-drzwiowe MB-104 Passive spełniają normy budownictwa pasywnego zapewniając jedną z najwyższych izolacji termicznych na rynku. Z kolei systemy okienno-drzwiowe MB-86 pozwalają stworzyć funkcjonale przeszklenia zewnętrzne zapewniające szerokie przejścia przez drzwi harmonijkowe (MB-86 FOLD LINE HD), otwierane na zewnątrz okna (MB-86 Casement), czy też wielofunkcyjne rozwiązania dla budynków mieszkalnych i biurowych z podniesionym współczynnikiem izolacyjności termicznej (MB-86 Aero).

Photo 4 8f78348f3

Centrum badawczo-rozwojowe innowacyjnych leków Ryvu Therapeutics, Kraków, Polska. Projekt: Tektonika Architekci

Na szczególna uwagę zasługuje również system fasadowy MB-SR50N HI+ pozwalający budować duże przeszklenia rozświetlające wnętrze obiektu, a jednocześnie utrzymujące w nim komfortowe warunki


Let's build a better future

Misją marki Aluprof jest skupienie się na dostarczaniu wysokiej jakości systemów na potrzeby ekologicznego budownictwa. W swojej ofercie posiada szereg rozwiązań pozwalających projektować trwałe, energooszczędne budynki, które służyć mogą nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom.

Propozycje marki Aluprof wpisują się w aktualne ekologiczne trendy i potrzeby architektów, którzy chcą mieć realny wpływ na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Článek sponzorovaný společností Aluprof