Budownictwo zrównoważone – na ratunek środowisku i portfelom
Dewastacja natury, zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza, emisyjność – to współczesne wyzwania, które już od jakiegoś czasu stoją przed branżą budowlaną. Do tego wachlarza doszło nowe – drastycznie rosnące ceny energii.
Na ratunek planecie – ostatni dzwonek na zmiany
Budynki w Unii odpowiadają za 40% zużycia energii końcowej, z czego ogrzewanie stanowi kluczowy koszt – gaz ziemny pokrywa około 39% zapotrzebowania na energię do ogrzewania pomieszczeń w sektorze mieszkaniowym, ropa naftowa 11%, a węgiel 3%. Redukcja poboru tej energii to jedyna droga do tego, by zmniejszyć ślad węglowy i aktywnie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, które, między innymi, podnosi poziom wód.
Czas na traktowanie zrównoważonego budownictwa jako nowinki czy mody się skończył. Obecnie redukcji negatywnego wpływu budynku na środowisko jest koniecznością. I nie dotyczy to jedynie procesu samej budowy czy użytkowania. Zrównoważone budownictwo rozpoczyna się już na etapie projektu czy wyboru dostawcy materiałów budowlanych, który sam dba o ekologię – podkreśla Michiel van Duren, Managing Director bij Aluprof Nederland BV
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych, Bielsko-Biała. Polska. Zastosowane systemy: MB-104 PASSIVE, MB-45 OFFICE, MB-78EI, MB-EXPO, MB-Harmony Office, MB-SR50N,MB-SR50N EI
Zrównoważone budownictwo – aspekty ekonomiczne
Choć głównym motorem wprowadzania zielonego budownictwa były i są względy ekologiczne, to w obliczu rosnących cen energii nie można zapominać o tym, że ma ono niemały wpływ na ekonomię. Redukcja zapotrzebowania na energię konieczną do ogrzania bądź schłodzenia pomieszczenia w ogromnym stopniu wpływa na koszty związane z użytkowaniem obiektu, czyli na coś, na co inwestorzy i potencjalni nabywcy czy najemcy zaczynają zwracać coraz większą uwagę.
Jakie działania mogą poprawić stan naszego środowiska i portfela?
Podstawą jest to, by każdy nowy budynek był budowany w nurcie zrównoważonym. To nie tylko zapobiegnie namnażaniu problemów w przyszłości, ale również jest dobrą decyzją z punktu widzenia samej inwestycji. Najemcy nie będą bowiem poszukiwać nieefektywnych energetycznie przestrzeni, których utrzymanie będzie kosztowne i do tego obarczone negatywnym PR, jako nieprzyjazne dla środowiska i lokalnego ekosystemu.
Rozwiązania takie jak izolowane termicznie okna i drzwi w systemach aluminiowych MB-86N, MB-79N czy systemy do budownictwa pasywnego MB-104 Passive to możliwość konstrukcji budynku, który będzie efektywny energetycznie – wyjaśnia Ralph van der Kooij, Sales Manager bij Aluprof Nederland BV. Nasz najnowszy system MB-79N wyposażyliśmy we wkłady izolujące i dwukomponentową uszczelkę centralną. A dla jeszcze bardziej wymagających użytkowników mamy MB-79N SI+ z dodatkowymi wkładami izolującymi wewnątrz profili. Efektem jest uzyskanie współczynnika Uw od 0,64 W/(m2K), Uf od 0,83 W/(m2K).
Private Villa, Balatonlelle, Węgry. Zastosowane systemy: MB-79N, MB-SR50N EFEKT
W już istniejących obiektach rozwiązaniem jest renowacja lub rewitalizacja, która pozwoli na poprawę efektywności energetycznej budynku. Ta praca już się rozpoczęła. Dzięki programom takim jak „Czyste Powietrze”, „Stop Smog”, czy „Ciepłe Mieszkanie”, które funkcjonują w samym 2024 r. w Polsce, wiele budynków poprawia sprawność energetyczną, ale nadal wiele pozostaje do zrobienia.
Ta poprawa niekoniecznie musi oznaczać gruntowną ich przebudowę. Wprowadzając takie rozwiązania jak osłony przeciwsłoneczne z automatyką pogodową, można uzyskać redukcję nagrzewania się pomieszczeń latem i ochronę przed stratami ciepła zimą. A tych kilka stopni mniej latem czy więcej zimą to realne oszczędności finansowe dzięki mniejszemu zużyciu energii.
W Aluprof mamy trzy kategorie produktów, których stosowanie redukuje ilość energii zużywanej przez budynek. Każdy z nich: żaluzje fasadowe Skyflow, rolety zewnętrze czy screeny SkyRoll mogą być wyposażone w automatykę pogodową, która umożliwia sterowanie przesłonami w zależności od czynników zewnętrznych – podkreśla Ralph van der Kooij.
Zastosowane systemy: żaluzja fasadowa
Innym ciekawym rozwiązaniem jest świetlik fotowoltaiczny – kontynuuje ekspert. Jest to szyba fotowoltaiczna, osadzona w profilach Aluprof MB-SR50N EI, która dzięki wykorzystaniu technologii kropki kwantowej jest w pełni transparentna. Jest to unikalna na skalę światową technologia umożliwiająca konstrukcję generujących energię przeszklonych przegród dachowych, które zachowują transparentność i doświetlają pomieszczenie, a jednocześnie spełniają wszelkie normy w zakresie nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej.
Zastosowane systemy: świetlik dachowy MB-SR50N EI
Let’s Build a Better Future
Budownictwo zrównoważone to myślenie nie tylko o ekologii samego procesu budowy, ale również o tym, jak dana konstrukcja będzie pracowała w przyszłości oraz jakie będą koszty jej przebudowy czy utylizacji. W codziennej pracy w Aluprof towarzyszy nam całościowe spojrzenie na te wyzwania zielonego budownictwa. Stawiamy na aluminium, bo jest trwałe i w stanie niezmienionym może istnieć wiele lat. Jeśli jednak pojawi się potrzeba przebudowy, to aluminiowe okna, drzwi czy fasady można odzyskać i przebudować. Mało tego, recykling może odbywać się w nieskończoność i jest bardzo wydajny energetycznie. Jeśli dodamy do tego wysokie parametry izolacyjne systemów aluminiowych uzyskiwane dzięki rozwijanym przez nas technologiom pasywnym, fotowoltaikę za pomocą kropki kwantowej czy osłony okienne z automatyką pogodową, to uzyskujemy technologię dobrą i dla środowiska i dla budżetu — Michiel van Duren, Managing Director bij Aluprof Nederland BV.