5 najbardziej perspektywicznych materiałów budowlanych w kontekście kryzysu klimatycznego

Administrator


O tym, że branża budowlana ma duży wpływ na środowisko naturalne, wiadomo nie od dzisiaj. Na szczęście sektor budowlany zwraca coraz większą uwagę na ekologiczne aspekty swojej działalności, inwestując w nowoczesne technologie i ekologiczne materiały budowlane. Poznaj pięć najbardziej perspektywicznych z nich!

Branża budowlana a zmiany klimatyczne

Jak wynika z raportu Net-Zero Challenge: The supply chain opportunity autorstwa World Economic Forum i Boston Consulting Group, branża budowlana jest drugą (zaraz po produkcji żywności) gałęzią gospodarki odpowiedzialną za największą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. W związku z tym jej przedstawiciele, świadomi zmian, jakie zaszły za sprawą ich działalności, starają się podporządkować „zielonym” trendom i wspomóc proces minimalizacji wpływu na środowisko naturalne.

Oprócz wykorzystywania nowych, niskoemisyjnych technologii, szukają również materiałów, których produkcja bądź przetwarzanie byłyby neutralne dla biosfery.

Materiały budowlane w służbie lepszego jutra

1. Stal

Materiał ten stanowi doskonały element stabilizacyjny, a wytrzymałość pozwala na konstruowanie imponujących obiektów. Co więcej, stal bardzo łatwo poddaje się procesowi recyklingu, a to z kolei sprawia, że stworzone z niej odpady porozbiórkowe mogą zostać przetopione i ponownie wykorzystane, bez potrzeby ingerowania z złoża naturalne.

Adobestock 366759185

De Krook, Gent, Belgia. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-86 SI, MB-SR50N A

2. Gips

Ten naturalny minerał wykorzystywany jest do produkcji płyt gipsowo-kartonowych używanych m.in. w wykończeniu wnętrz. Jako, że do produkcji regipsów nie są stosowane żadne środki chemiczne o negatywnym wpływie na środowisko, również ten element może podlegać recyklingowi i stanowić materiał do wykorzystania w kolejnych stawianych w przyszłości obiektach.

3. Szkło

Materiał, z którego wykonane są przeszklenia systemów okiennych, drzwi i fasad w budynkach. Również doskonale nadaje się do ponownego użycia, dzięki czemu mamy możliwość wielokrotnego wykorzystania tego surowca do kolejnych inwestycji budowlanych. Różne rodzaje szkła, jakie są w stanie dostarczyć huty sprawiają, że wykorzystamy je zarówno do zastosowań wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Firma Aluprof w 2023 roku weszła na rynek z nową marką – Glassprof. Odpowiada ona za produkcję szkła przeciwpożarowego w klasach EI 30, EI 60, EI 90 oraz innych rodzajów szyb zespolonych, które znajdują zastosowanie w konstrukcjach budowlanych takich jak okna, drzwi, ściany działowe czy fasady.

C3b04056 df0e 46b5 b4aa 86d75521c5f5

The National Robotarium, Edinburgh, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-86 ST, MB-SR50N, MB-SR50N EFEKT

4. Drewno

Drewno również podlega recyklingowi, jednak w znacznie bardziej ograniczonym stopniu, niż inne wspomniane w artykule przykłady. Jednakże w jego przypadku mamy do czynienia z tzw. surowcem odnawialnym. Dzięki odpowiedniej gospodarce i dalekosiężnym planom przestrzennym mamy możliwość odbudowywania wycinanych na potrzeby branży budowlanej połaci lasów, co też pozwala nam na wykorzystywanie drewna niemalże w nieskończoność.

Recyklingowane drewno z kolei służyć może zarówno jako element wykończeniowy, jak i materiał do produkcji płyt meblowych.

5. Aluminium

Lżejsze od stali i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Z tego powodu firma Aluprof wykorzystuje je m.in. do produkcji ram do systemów okiennych i drzwiowych dedykowanych budownictwu ekologicznemu. Aluminium jest również jednym z najlepszych materiałów podlegających recyklingowi. Jego ponowne przetopienie jest w stanie zaoszczędzić nawet 95% energii i do 97% wody w porównaniu do produkcji aluminium pierwotnego. To zaś sprawia, że recykling tego surowca staje się coraz bardziej popularny, a produkty z niego tworzone wykorzystywane są w wielu inwestycjach, również tych zdobywających najwyższe poziomy certyfikacji BREEAM i LEED.

3455762d8fb0e3d6103dc8285d2873ad

Magazinul Bucuresti, Bukareszt, Rumunia. Zastosowane systemy: MB-60E, MB-60E EI, MB-78EI, MB-SR50N


Let’s build a better future

W ofercie marki Aluprof znajdziemy szereg rozwiązań dedykowanych ekologicznym inwestycjom, m.in. systemy MB-104 Passive posiadające certyfikację budownictwa pasywnego, zapewniający bardzo dobrą izolację termiczną system MB-79N, a także systemy do ścian słupowo-ryglowych MB-SR50N i MB-SR50N HI+, również o podwyższonej izolacji termicznej. Marka Aluprof jest jednym z pionierów w segmencie produktów dedykowanych do budownictwa zrównoważonego i pasywnego.

Aluprof jako producent stolarki okiennej opartej o aluminium (zarówno pierwotne, jak i pochodzące z recyclingu) stawia sobie także za cel budowanie wyższej świadomości ekologicznej w branży budowlanej, co konkretnie przekłada się na ambitne cele środowiskowe. Marka planuje osiągnąć obniżenie śladu węglowego o 15% już do 2025 roku.