4 powody, dla których nie powinno się budować nowych budynków

Administrator News


Każdy nowy budynek to kilkadziesiąt lub kilkaset metrów kwadratowych powierzchni. Rozwój infrastruktury miejskiej jest konieczny, lecz często te same cele można osiągnąć zupełnie innymi rozwiązaniami. Przekonaj się, jaka jest alternatywa dla wysokoemisyinych inwestycji!

Dlaczego nie warto budować nowych budynków?

Wraz z każdym nowo postawionym budynkiem, przestrzeń miejska zagarnia kolejne metry kwadratowe terenów zielonych. Nowe inwestycje z jednej strony zapewniają miejsca pracy i mieszkania dla setek tysięcy ludzi, lecz z drugiej negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Co więcej, w dzisiejszy czasach coraz mniej opłaca się inwestowanie w nowe obiekty. Dlaczego? Są ku temu 4 powody. Oto one.

1. Najlepsze miejsca są już dawno zajęte

Nowe budynki zwykle stawiane są dalej od centrum z jednej, prostej przyczyny – działki w środku miasta już od dawna zajęte są przez inne obiekty. Z tego powodu inwestorzy szukają atrakcyjnych lokalizacji na obrzeżach, co powoduje szkodliwe z wielu perspektyw „rozlewanie się miasta”. Obrzeża mają z reguły gorsze możliwości komunikacyjne, brak wspierającej infrastruktury wspomagającej (sklepy, apteki, restauracje etc.) oraz sprawiają, że inwestorzy muszą przeznaczyć sporo cennego miejsca na dodatkowe parkingi dla użytkowników oraz zadbać pawilony dla punktów usługowych. W centrum z kolei nie ma tego problemu. Wiele znajdujących się tam budynków zlokalizowana jest w odległości zaledwie kilkuminutowego spaceru od tego typu miejsc.

2. Budowa trwa długo

Stworzenie projektu, uzyskanie pozwoleń, uzbrojenie i przygotowanie terenu, zakup materiałów budowlanych, prace budowlane i wykończeniowe – każdy z tych elementów zabiera mnóstwo cennego czasu. Czasu, który kosztuje inwestorów konkretne pieniądze. Z tego powodu decydując się na postawienie nowego obiektu, musimy mieć świadomość długości trwania wszystkich związanych z tym działań, co nie ułatwia kalkulacji związanych ze zwrotem z inwestycji, szczególnie w erze postcovidowej.

3. Koszty materiałów stale rosną

Nowy obiekt wymaga odpowiednich materiałów budowlanych. Materiałów, których koszty z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe, nie wspominając już o przerwach w łańcuchach dostaw, za które odpowiada zwiększony popyt na tego typu produkty. Budowa nowej inwestycji wiąże się więc albo z umiejętnością zgromadzenia wszystkich niezbędnych elementów przed rozpoczęciem realizacji, albo z budżetem na tyle dużym, aby poradził sobie ze zwiększonym kosztem surowców.

4. Zwiększamy negatywny wpływ na środowisko naturalne

Nowa inwestycja to mniej terenów zielonych. Konieczność wykorzystania materiałów budowlanych to konieczność skorzystania z części surowców naturalnych oraz istotny ślad węglowy powstały przy ich produkcji i transporcie. Prace budowlane to też konkretne koszty energetyczne i środowiskowe. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne, w którym żyjemy obecnie, a w którym żyć będą również przyszłe pokolenia.

Budowa nowego obiektu jest działaniem kosztownym, czasochłonnym, a także znacznie trudniej znaleźć dla niego atrakcyjną lokalizację posiadającą wszystkie oczekiwane przez użytkowników udogodnienia. Na szczęście istnieje alternatywa, która pozwala przygotować do użytku obiekty znajdujące się w atrakcyjnym miejscu, a co więcej, bez konieczności wykorzystania dużej ilości surowców naturalnych i energii niezbędnej do ich przetworzenia.

Photo 2 j8yf743nf78

Manufaktura, Łódź, Polska. Zastosowane systemy: MB-60, MB-60 Industrial


Zamiast nowych budynków – renowacje

Czym jest ta alternatywa? Odpowiedź jest bardzo prosta – jest nią renowacja obiektów, które już znajdują się w przestrzeni miejskiej. Budynki tworzone kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat wcześniej ulokowane są często w niezwykle atrakcyjnych miejscach. Dobrze skomunikowanych, zapewniających dostęp do punktów usługowych, niosących ze sobą wartość historyczną oraz świetnie wkomponowaną w tkankę miejską i społeczną.

Takie miejsca warto poddać renowacji. Zwłaszcza, że w bardzo prosty sposób jesteśmy w stanie przystosować je do obecnych trendów budowlanych. Nawet tych związanych z niskoemisyjnością i ekologicznym budownictwem.

Pomagają nam w tym najnowsze technologie i rozwiązania, którymi branża budowlana jest obecnie wręcz wypełniona. Doskonały przykład to firma Aluprof, która wykonuje systemy okienno-drzwiowe i fasadowe w ramach z aluminium. Surowiec ten jest niezwykle lekki, wytrzymały na warunki atmosferyczne, a także łatwo poddaje się recyklingowi, dzięki czemu używać można go praktycznie bez końca.

Aluprof w swojej ofercie duży nacisk kładzie na budownictwo generujące znikomą lub wręcz zerową ilość śladu węglowego, m.in. poprzez zastosowanie w swoich wyrobach wysokiej jakości elementów wpływających na wysoki poziom izolacyjności termicznej gwarantujący mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania bądź schłodzenia wnętrza. Z myślą o obiektach poddawanych renowacji, firma posiada specjalne serie produktów:

  • seria MB-Ferroline, dla budynków zabytkowych, umożliwiająca dopasowanie kształtu okien i drzwi do otworów już znajdujących się w obiekcie,
  • seria MB-Slimline, o niskim profilu ramy okiennej dla otworów okiennych i drzwiowych w dowolnym kształcie,
  • seria MB-60 Industrial, odwzorowująca wygląd industrialnych systemów okiennych.

Dzięki powyższym rozwiązaniom, każdy obiekt poddany renowacji może zostać przywrócony do swojego oryginalnego wyglądu, z jednoczesnym zachowaniem parametrów niezbędnych przy uzyskaniu statusu budynku niskoemisyjnego i ekologicznego.

Photo 3 j8yf743nf78

AGRAF, Łódź, Polska. Zastosowane systemy: MB-60 Industrial, MB-SR50

Let’s build a better future

Aluprof w swojej strategii rozwoju za główny cel podaje troskę o środowisko naturalne. Z tego powodu firma inwestuje w technologie służące zmniejszaniu śladu węglowego przy produkcji oraz transporcie swoich wyrobów.

Firma Aluprof jak każde przedsiębiorstwo dąży do realizacji celów wzrostu ekonomicznego – mówi Hubert Nuckowski z Aluprof. – Nie jest to jednak jedyny cel przyświecający firmie. Aluprof w pełni świadomie podąża drogą zrównoważonego rozwoju angażując się w kwestie społeczne i środowiskowe. W każdym z tych obszarów znajdujemy odzwierciedlenie swojej aktywności i pozytywnego wpływu na rozwój tych obszarów kształtując kulturę organizacji społecznie odpowiedzialnej – dodaje.

Wykorzystanie elementów budowlanych stworzonych z dbałością o środowisko naturalne do rewitalizacji istniejących już obiektów to prosta droga do sukcesu inwestycyjnego. Stare budynki aż proszą się o to, aby dać im nowe życie. Co więcej, ich umiejscowienie oraz możliwości współczesnej technologii budowlanej pozwalają skutecznie zmienić je w ekologiczne, niskoemisyjne obiekty. Obiekty, które znacznie lepiej poradzą sobie na rynku przyciągając najemców zainteresowanych ich zaletami, do których należą m.in. atrakcyjna lokalizacja, niskie koszty utrzymania, czy też technologie pozytywnie wpływające na komfort przebywania w pomieszczeniach bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

Renowacja obiektów stanowi przyszłościowy trend w branży budowlanej, pozwalający wnieść ekologiczne rozwiązania do zatłoczonych centrów miast. A jednocześnie jest doskonałym sposobem na dodanie do swojego portfolio ciekawego budynku łączącego dziś wczorajszą bryłę z jutrzejszymi rozwiązaniami technologicznymi.