Wybierz okna z myślą o ekologii i optymalizacji energetycznej

Administrator News


Rosnące ceny energii i stopniowe, lecz nieuchronne, zmiany klimatyczne sprawiają, że projektanci i konstruktorzy budynków w większym niż dotychczas stopniu muszą pochylić się nad kwestiami zużycia energii w kreowanych przestrzeniach. Jednym z podstawowych elementów zarządzania zapotrzebowaniem energetycznym jest dobór odpowiednich okien. Jakie rozwiązania najefektywniej pozwolą dbać i o środowisko i o portfele inwestorów i przyszłych użytkowników? 

Duże okna, mały kłopot

Do niedawna uważało się, że duże przeszklenia nie są dobrym rozwiązaniem ani przy zbyt ciepłym ani zbyt chłodnym klimacie. Było to spowodowane brakiem skutecznych metod redukcji nagrzewania się przestrzeni przy przeszkleniach oraz dużymi stratami ciepła wynikającymi z niewystarczającej izolacji termicznej okien.

Dziś ten problem nie istnieje. Wprost przeciwnie, wyposażenie budynku w duże przeszklenia gwarantuje efektywne zarządzanie naturalną energią, a nowoczesne rozwiązania okienne i okienno – drzwiowe mogą być stosowane nawet w budownictwie pasywnym.

Szklane fasady, które projektujemy z wykorzystaniem systemu MB-104 Passive, który uzyskał certyfikat Passive Insitite Dramstad, spełniają wszelkie wymagania stawiane oknom w budownictwie pasywnym. Ich dodatkową zaletą i przewagą nad innymi systemami jest to, że wykonane z aluminium są w pełni recyklingowalne. Można śmiało powiedzieć, że wyposażając budynek w duże przeszklenia oparte o profile aluminiowe, inwestor zapewnia sobie zarówno optymalizację energii jak i redukcję problemów związanych z ewentualną rozbiórką czy utylizacją elementów – wyjaśnia Emmanuel Gregoire, Managing Director bij Aluprof Belgium NV.

Photo 2 vinarstrvi

Vinařství Lahofer, Dobšice, Czechy. Zastosowane systemy: MB-104 Passive, MB-78EI, MB-SR50N

Optymalizacja zużycia energii dzięki dużym przeszkleniom – 4 sposoby

W jaki sposób odpowiednio dobrane okna i przeszklenia pozwalają zadbać o lepszą dystrybucję energii w budynku?

Odzysk energii dzięki szklanym fasadom

Zgodnie z ustaleniami szczytu klimatycznego COP26, do 2030 roku wszystkie nowe budynki i infrastruktura powinny zredukować ślad węglowy o 40%. Do 2050 roku nowe budynki powinien cechować zerowy bilans emisji dwutlenku węglai. Aby to osiągnąć konieczne jest znalezienie rozwiązań, które pozwolą lepiej zarządzać zużyciem energii w ciągu całego roku. Duże przeszklenia okienne, to jeden ze sposobów. Nie mogą to być jednak zwykłe przeszklenia, lecz takie, które przy jednoczesnym zadbaniu o doświetlenie i możliwość nagrzania pomieszczeń energią słoneczną w okresie zimowym, zapewniają wysoką izolację termiczną, redukcję strat oraz – w dobie coraz częstszych burza i porywistych wiatrów – wysoką wytrzymałość i szczelność na wodę i powietrze.

Takim rozwiązaniem jest system MB-104 Passive przeznaczony do wykonywania różnego typu zewnętrznych elementów architektonicznych – okien, drzwi, witryn, konstrukcji przestrzennych. Dzięki przegrodzie termicznej MB-104 Passive może być stosowany w budynkach o najwyższych wymogach w zakresie energooszczędności czy pasywności.

Photo 3 gera building

Gera Building, Nottingham, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-104 Passive, MB-TT50

Kontrolowane nagrzewanie pomieszczeń dzięki przesłonom

Latem duże, przeszklone powierzchnie mogą wydawać się problematyczne ze względu na dopływ do pomieszczeń zbyt dużej ilości energii słonecznej, która powoduje nagrzewanie pomieszczeń. Umiejętne zastosowanie systemów osłon przeciwsłonecznych (Skyroll ZIP lub ECO) pozwala zredukować ten problem. Screeny z tkanin technicznych zapewniają barierę optyczną dla światła i chronią od nadmiernego nasłonecznienia tam, gdzie potrzebne jest doświetlenie i w ciągu dnia przebywają ludzie. Tam, gdzie to nie jest konieczne, wystarczy zastosować rolety zewnętrzne, które doskonale sprawdzają się również zimą, chroniąc pomieszczenia przed utratą ciepła.

Photo 4 skyroll eco

Zastosowane systemy: Skyroll Eco

Szklane dachowe – nowocześnie i jasno

Dość interesującym rozwiązaniem z perspektywy oszczędności energii są przeszklenia dachowe. Znacznie częściej stosowane w budynkach komercyjnych mogą być stosowane również w budownictwie mieszkaniowym. Zapewniają doskonałe doświetlenie przestrzeni w ciągu dnia i redukcje kosztów sztucznego oświetlenia. Tak jak okna czy fasady szklane, można wyposażyć je w przesłony, które pozwolą zarządzać nagrzewaniem w słoneczne, upalne dni.

Photo 5 galeria katowice

Galeria Katowicka, Katowice, Polska, Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-SR50 EI, MB-SR50N EFEKT

Ekologiczne aluminium

Nowoczesne i dbające o środowisko budownictwo nie może zapominać o śladzie węglowym, który generuje nie tylko samo użytkowanie budynku, ale również jego budowa, modernizacja i rozbiórka. Wybór materiałów i technologii budowlanych zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju to podstawa ubiegania się o którąkolwiek z certyfikacji ekologicznych.

Zachęcamy do wykorzystania aluminium nie tylko ze względu na jego trwałość i efekty estetyczne, jakie pozwala uzyskać, ale przede wszystkim dlatego, że jest to materiał, który jak w zasadzie żaden inny, można recyklingować niemalże w nieskończoność – podkreśla Emmanuel Gregoire. W Aluprof w dużej części (ponad 65%) korzystamy z odzyskanego aluminium, co pozwala nam oszczędzać aż do 95% energii potrzebnej do wyprodukowana aluminium pierwotnego. Recykling aluminium umożliwia też zmniejszenie zużycia wody (aż o 97%) i redukcję zanieczyszczenia powietrza o 95%. Dzięki tak wysokim parametrom ekologicznym, niektóre z naszych produktów nagrodzono certyfikatami Cradle to Cradle potwierdzającymi możliwość wykorzystania ich w budowaniu gospodarki w obiegu zamkniętym, a systemy szklanych fasad Aluprof są częścią budynków, które z łatwością uzyskały certyfikaty BREEAM czy LEED, które nadawane są zielonym, zrównoważonym obiektom – wyjaśnia ekspert.

Let’s Build a Better Future

Odpowiedzialne projektowanie i wybór takich elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych, które pozwalają na optymalizacje zużycia energii, to przy dzisiejszych zmianach klimatycznych osobista odpowiedzialność każdego architekta, dewelopera i inwestora. To od ich wyboru okien, systemów przeszkleń czy osłon zależy to, czy przyszli użytkownicy ich inwestycji będą mogli żyć w komforcie. Warto wybrać świadomie.

i Za WorldGBC Advancing Net Zero Status Report