Urbanizacja i miasta przyszłości – 6 megatrendów

Administrator News


Przyszłość – ten temat pozwala rozwinąć nasze zasoby wyobraźni na wielu różnych polach. Jednym z tematów najczęściej przewijających się w branży budowlanej jest przyszłość miast. W jaki sposób nowe technologie wpłyną na ich kształt? Jaka filozofia urbanistyczna będzie przeważać w kolejnych dekadach? Jakie trendy sprawią, że miasta, jakie znamy obecnie staną się czymś zupełnie innym?

Przyszłość jest na wyciągnięcie ręki

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu stara się przewidzieć przyszłość. Co ze sobą przyniesie? W jaki sposób rozwinie to, co znamy w tej chwili? Pytania te dręczą również branżę budowlaną, dla której znalezienie odpowiedzi może być kluczowym elementem w planowaniu rozwoju kolejnych technik budowlanych.

Przyszłość budownictwa to temat szeroki i eksploatowany na dziesiątki sposobów przy okazji każdej większej konferencji branżowej. Mimo wielu rozmaitych teorii, jakie snują specjaliści, w kilku z nich zgadzają się niemalże jednogłośnie. W poniższym artykule prezentujemy najbardziej obiecujące trendy budowlane, jakie już w tej chwili mają wpływ na przyszłość naszych miast. Trendy, które z powodzeniem stosowane są w miastach na całym świecie i – jak pokazuje praktyka – wnoszą sporo dobrego.

Deo plaza aluprof

Deo Plaza, Wyspa Spichrzów, Gdańsk, Polska. Zastosowane systemy: EXTRABOND, MB-77HS HI, MB-78EI, MB-78EI DPA, MB-86 SI, MB-Slimline


6 trendów budowlanych dla miast przyszłości

Zapomnijmy na chwilę o latających samochodach i sięgających nieba oszklonych wieżowcach. Zapomnijmy również o mrocznych, zatłoczonych dzielnicach pełnych dymu i neonów. Wyobrażenia o miastach przyszłości, jakie znamy z popkultury nie zawsze odpowiadają temu, w którą stronę rozwija się obecnie filozofia budowlana. W tej chwili bowiem mamy do czynienia z zupełnie innym sposobem myślenia. Z trendami, które zaczynają obecnie zyskiwać na wartości, kierując nas na zupełnie inne tory, niż te przewidziane przez pisarzy fantastyki. Poniżej prezentujemy sześć najważniejszych, mających największy wpływ na kształt miast przyszłości.

1. Samowystarczalność

Idea resilient cities to działanie mające dać miastom swego rodzaju samowystarczalność w obliczu różnorakich zewnętrznych działań. Kiedy w 2005 roku po przejściu nad Nowym Orleanem huraganu Katrina okazało się, że miasto nie jest gotowe na szybki powrót do normalności, koncepcja „odporności” zaczęła zyskiwać na znaczeniu. Wprowadzanie odpowiednich mechanizmów rozpoczynając od miejskich liderów, poprzez infrastrukturę, inwestycje i poprawienie procedur sprawiło, że już w 2011 roku, gdy Tokio zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi, szybko rozpoczęło proces odbudowy.

Samowystarczalność w miastach przyszłości to nie tylko przygotowanie na różnorakie sytuacje polityczne, gospodarcze czy też katastrofy naturalne. To również możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych czynników w stopniu umożliwiającym samodzielną egzystencję np. w zakresie produkcji energii elektrycznej.

2. Nowe życie starych budynków

Współczesne budownictwo różni się od technologii wykorzystywanych jeszcze 20-30 lat temu. Jednakże rozbiórka budynków i inwestycja w nowe projekty jest bardzo kosztowna nie tylko jeśli chodzi o nakłady inwestora, ale także koszty środowiskowe związane z emisją dwutlenku węgla.

Obecnie coraz silniej forsuje się model Cradle to Cradle, w przeciwieństwie do przestarzałego Cradle to Grave. Dzięki temu, zamiast rozbierać budynek, nadaje się mu nowe funkcje, modernizuje, aby zachować go przy „życiu” jak najdłużej.

Warto mieć na uwadze, że podczas rewitalizacji stosuje się coraz częściej surowce naturalne, bądź umożliwiające wielokrotne przetwarzanie. Doskonały przykład stanowi tutaj aluminium, które w nieskończoność może podlegać recyklingowi. Co więcej, recykling taki pozwala oszczędzić nawet 95% energii w porównaniu do wytworzenia aluminium pierwotnego.

Aluminium jako materiał wykorzystywany w renowacjach ma również inną zaletę. Jako że jest bardzo plastyczny, umożliwia wykonywanie m.in. wykonywanie niestandardowych systemów okienno-drzwiowych służących do montażu w rewitalizowanych inwestycjach.

System MB-Ferroline pozwala na montaż nowoczesnych okien bez konieczności demontażu starych ościeżnic. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia muru wokół okien – mówi Tomáš Buček, project business manager společnosti Aluprof System Czech s.r.o. – Widoczna szerokość profili aluminiowych została dostosowana tak, by nie powodować dużych różnic w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy starymi a nowymi oknami. Sprawdzone rozwiązania i cała gama nowych profili o odpowiednich kształtach pozwala tworzyć konstrukcje o wyglądzie idealnie dopasowanym do charakteru budynku – dodaje.

De krook aluprof

De Krook, Gent, Belgia. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-86 SI, MB-SR50N A


3. Człowiek na pierwszym miejscu

Miasto przyszłości to miejsce, w którym człowiek będzie stawiany na pierwszym miejscu. Oznacza to, że możemy spodziewać się wysypu inwestycji zapewniających m.in. większą ilość chodników, ścieżek rowerowych i lepszą infrastrukturę komunikacyjną. Doskonałym przykładem są skandynawskie metropolie – Oslo i Kopenhaga, które już lata temu postawiły na rozwój komunikacji miejskiej i ograniczenie ruchu samochodowego.

Działania „człowiekocentryczne” to jednak nie tylko bardziej rozbudowana sieć komunikacyjna. To również miejsca spotkań oraz łatwiejsza możliwość zaspokajania wszystkich potrzeb. Widać to zwłaszcza w idei tzw. „hubów”, czyli projektowania przestrzeni publicznej pod kątem integracji lokalnej społeczności oraz dostępu do kawiarni, punktów usługowych i sklepów.

W ramach trendu skupiania się na człowieku zauważyć możemy, że dużo powyższych działań ma również wymiar ekologiczny. Ekologia bowiem w miastach przyszłości odgrywa również bardzo ważną rolę.

Broadgate circle aluprof

Broadgate Circle, Wielka Brytania, Londyn. Zastosowane systemy: MB-59S, MB-SR50N


4. Architektura i biofilia

Zdaniem amerykańskiego biologa Edwarda O. Wilsona biofilię zdefiniować możemy jako potrzebę poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi. Trend projektowania przestrzeni miejskiej w oparciu o ten element zakłada więc uwzględnienie w projektach lokalnego charakteru krajobrazu i rodzimej roślinności.

W miastach przyszłości duży nacisk kładziony będzie właśnie na ekologiczną, zieloną sferę działania. W związku z tym większość miejsc opisywanych przy okazji poprzedniego trendu zlokalizowana będzie m.in. w specjalnie przygotowywanych parkach kieszonkowych.

Łączenia natury i architektury jest trendem żywym wielu dekad, jednakże w ciągu kolejnych lat trend ten będzie faktycznie adaptowany na szerszą skalę, zarówno jeśli chodzi o rynek wtórny jak i pierwotny. W rozwiązaniach tego typu pojawiają się m.in. ogrody dachowe, trawniki, zielone wieżowce (vertical forests) oraz skwery w przestrzeni miejskiej.

5. Neutralność klimatyczna

Kolejny trend w miastach przyszłości wiąże się z ich neutralnością klimatyczną. Wysoka ilość dwutlenku węgla generowana przez zurbanizowane obszary powoduje, że konieczne staje się wprowadzanie technologii mających na celu zmniejszenie śladu węglowego miast.

Wiąże się to m.in. z inwestycjami w budownictwo pasywne (które będzie wpływać także na kształt projektowanych brył), technologie fotowoltaiczne, wyłapywanie i wykorzystywanie deszczówki, czy też minimalizowanie strat cieplnych budynków, a tym samym lepszą politykę energetyczną związaną z ich chłodzeniem lub ogrzewaniem.

6. Reurbanizacja

Ostatnim z trendów, które przytaczamy w tym artykule jest reurbanizacja centrów miast. Jest to odwrotność trendu, który popularny był do tej pory, a który nastawiał się na ucieczkę poza ścisłe centrum i zamieszkanie na przedmieściach. Obecnie i w najbliższej przyszłości spodziewać możemy się jego odwrócenia – coraz więcej osób będzie wracać do centrum z zamiarem zamieszkania w nim.

Wiąże się to m.in. z brakiem potrzeby posiadania samochodu i możliwością lepszego wykorzystania komunikacji oraz infrastruktury miejskiej do przemieszczania się w celu realizowania swoich potrzeb. W związku z czym to właśnie centra miast będą skupiać się na inwestycjach mieszkaniowych oraz usługowych zapewniając swoim mieszkańcom dostęp do szerokiej oferty niezbędnych rozwiązań będących często w zasięgu krótkiego spaceru.

Bc titanium

BC Titanium, Brno, Czechy. Zastosowane systemy: MB-45, MB-70HI, MB-78EI, MB-SR50N

Let’s build a better future

Miasta przyszłości będą ośrodkami samodzielnymi, gotowymi do działania i przeciwstawiania się wielu sytuacjom zewnętrznym. Po drugie – wewnętrznie będą udostępniać całą niezbędną infrastrukturę służącą mieszkańcom. I mamy tu na myśli zarówno tereny zielone, jak i miejsca do integracji lokalnych społeczności skupionych wokół dzielnic i osiedli. Trzecim bardzo ważnym elementem miast przyszłości będzie ekologia i idące wraz z nią zmiany mające chronić środowisko naturalne.

W wielu z powyższych trendów dużą rolę odgrywa branża budowlana, która chcąc się rozwijać i tworzyć lepszą przyszłość dla mieszkańców musi podążać za trendami lub wręcz tworzyć nowe, pozwalające jeszcze lepiej przygotować się na nadchodzące dekady.