Rozwiązania pasywne i energooszczędne dla hoteli

Administrator News


Przed branżą hotelarską stoją obecnie ogromne wyzwania. Choć pasja do podróżowania nie przemija, to zmieniają się oczekiwania gości hotelowych, którzy coraz mocniej stawiają na elastyczność, personalizację i ekologię. Jak pokazać im, że hotel stawia na zrównoważony rozwój? 

Wpływ branży hotelowej na środowisko

Kryzys ekologiczny skierował uwagę publiki na branżę turystyczną, która odpowiada za aż 8,1% światowej emisji CO2. Jej wielotorowy i często destrukcyjny wpływ na środowisko musi zostać zrównoważony pozytywnymi działaniami, które pomogą odbudować zaufanie do branży.

Duża część tych działań spada na barki branży hotelarskiej, która odpowiada za około 20% śladu węglowego generowanego przez całą branżę turystyczną. Szacuje się, że aż 75% wpływu branży hotelowej na środowisko wynika z nadmiernej konsumpcji zasobów i zbędnych kosztów operacyjnych.

Czas zacząć redukować ten wpływ, zwłaszcza że goście hotelowi coraz bardziej świadomie wybierają te hotele, które starają się dbać o środowisko. Z badań wynika również, że pobyt w hotelu zaangażowanym w ochronę środowiska, pozytywnie wpływa na ich lojalność i satysfakcję z pobytu.

Voco

Voco Hotel, Edynburg, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-SR50N, MB-59S HI Projekt: CDA Group

Bridge

Hotel The Bridge Wrocław MGallery Hotel Collection, Wrocław, Polska. Zastosowane systemy: MB-86 SI, MB-SR50N EI, MB-SR50N HI+

Konsumpcja energii w hotelach i konieczność jej systemowej redukcji

Za dużą część generowanego przez hotele śladu węglowego odpowiada nadmierna konsumpcja wody, żywności i energii. To właśnie straty energetyczne są najbardziej dotkliwe i to zarówno dla środowiska, jak i dla kieszeni inwestorów i właścicieli hoteli.

Szacuje się, że na rynku europejskim około 22% pokoi hotelowych pozostaje niewykorzystywanych. Przy prawie 30 milionach miejsc noclegowych na terenie całej Unii Europejskiej to prawie tak, jakby 6 600 000 z nich stało cały czas pustych, a przecież trzeba było je ogrzewać, sprzątać i nimi zarządzać. Redukcja zużywanej energii w widoczny sposób przekłada się zarówno na obniżenie emisji CO2, jak i na zmniejszenie kosztów operacyjnych utrzymania obiektu.

Pasywny hotel – czy to możliwe?

Zdecydowanie tak! I to już w zasadzie od lat. Pierwszy pasywny hotel (oficjalnie certyfikowany przez Passivhaus Institut) powstał w 2010 roku w Oberstdorfie. Zużywa on o 70% mniej energii niż tradycyjny hotel o porównywalnej wielkości i aż o 85% mniej energii jest potrzebne do jego ogrzania.

Od tamtego czasu powstało już wiele hoteli, które wykorzystują technologie pasywnego budownictwa. I nawet jeśli korzystają jedynie z części rozwiązań, to każda opcja redukcji zużywanej energii ma znaczenie – podkreśla Emmanuel Gregoire, Managing Director bij Aluprof Belgium NV.

Jakie rozwiązania budowlane z zakresu budownictwa zrównoważonego można zastosować w istniejących i planowanych inwestycjach?

Nobu

Hotel Nobu, Warszawa, Polska. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-86 SI, MB-Skyline, MB-SR50N EFEKT i inne. Projekt: Medusa Group

Okna produkujące energię

Do klasycznych już sposobów pozyskiwania zielonej energii – pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych, dochodzą nowoczesne rozwiązania budowlane. Jednym z nich są dachowe świetliki fotowoltaiczne. To nowe, innowacyjne rozwiązanie, które łączy tradycyjną funkcję okna z produkcją energii.

Wykorzystując technologię kropki kwantowej, świetlik fotowoltaiczny oparty na profilu MB-SR50N EI może generować darmową energię. Jednocześnie ogniwa pozostają niewidoczne i szyba pozostaje w pełni transparentna i pozwala na doświetlenie wnętrza. Świetlik spełnia też wszystkie normy PPOŻ, w zakresie nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej co w przypadku budynków hotelowych jest szczególnie istotne. Tego typu rozwiązania można zastosować w hotelowych salach konferencyjnych czy w korytarzach.

– wyjaśnia ekspert marki Aluprof.

Biuro 1

Działania ekologiczne, które widać!

Kolejne rozwiązanie, które może być zastosowane również w istniejących obiektach to osłony przeciwsłoneczne i żaluzje fasadowe. Oba rozwiązania stanowią barierę dla słońca i redukują nagrzewanie pomieszczeń, co zmniejsza zużycie energii przez klimatyzację.

Model żaluzji fasadowych Skyflow daje użytkownikowi możliwość swobodnej regulacji kąta nachylenia lameli, przez co może on dowolnie zarządzać stopniem zaciemnienia pomieszczenia. Wykonujemy je również w dużych gabarytach, przeznaczonych do przeszkleń o dużych powierzchniach. Coraz większym zainteresowaniem hoteli cieszą się też osłony przeciwsłoneczne Skyroll, które stanowią barierę dla światła i dają prywatność przy jednoczesnym zachowaniu widoczności na zewnątrz. Maksymalna powierzchnia systemu SkyRoll ZIP lub Classic to nawet 5000 na 5000 mm, co umożliwia stosowanie ich w nowoczesnych hotelach z dużymi przeszkleniami – podkreśla Emmanuel Gregoire.

Skyroll

Zastosowane systemy: SkyRoll

Osłony przeciwsłoneczne typu screen sprawdzają się zarówno w salach konferencyjnych, hotelowym lobby, restauracji, jak i w poszczególnych pokojach hotelowych. Mogą całkowicie zastąpić stosowane przez niektóre hotele story, zapewniając wyższy komfort optyczny gościom i jednocześnie obniżając koszty związane z utrzymywaniem firan w czystości.

Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że jest to element widoczny dla użytkowników, którzy naocznie dostrzegają proekologiczne działania hotelu. Zwłaszcza jeśli pomożemy im w tym poprzez odpowiednią informację umieszczoną w pokoju hotelowym – dodaje ekspert Aluprof.

Let’s Build a Beter Future

Zwiększające się koszty energii, coraz większa społeczna świadomość ekologiczna i rosnące oczekiwania gości w tym zakresie niejako wymuszają na branży działania w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. W sukurs hotelom przychodzi branża budowlana i technologiczna, której nowoczesne rozwiązania – np. takie jak osłony przeciwsłoneczne czy fotowoltaiczne okna, pomagają zarówno realnie obniżyć koszty prowadzenia działalności, jak i poprawić PR-owo wizerunek hotelu. Warto skorzystać z nich zarówno dla planety, jak i dla celów biznesowych.