Rozwiązania pasywne i energooszczędne dla hoteli
Przed branżą hotelarską stoją obecnie ogromne wyzwania. Choć pasja do podróżowania nie przemija, to zmieniają się oczekiwania gości hotelowych, którzy coraz mocniej stawiają na elastyczność, personalizację i ekologię. Jak pokazać im, że hotel stawia na zrównoważony rozwój?
Wpływ branży hotelowej na środowisko
Kryzys ekologiczny skierował uwagę publiki na branżę turystyczną, która odpowiada za aż 8,1% światowej emisji CO2. Jej wielotorowy i często destrukcyjny wpływ na środowisko musi zostać zrównoważony pozytywnymi działaniami, które pomogą odbudować zaufanie do branży.
Duża część tych działań spada na barki branży hotelarskiej, która odpowiada za około 20% śladu węglowego generowanego przez całą branżę turystyczną. Szacuje się, że aż 75% wpływu branży hotelowej na środowisko wynika z nadmiernej konsumpcji zasobów i zbędnych kosztów operacyjnych.
Czas zacząć redukować ten wpływ, zwłaszcza że goście hotelowi coraz bardziej świadomie wybierają te hotele, które starają się dbać o środowisko. Z badań wynika również, że pobyt w hotelu zaangażowanym w ochronę środowiska, pozytywnie wpływa na ich lojalność i satysfakcję z pobytu.
Voco Hotel, Edynburg, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-SR50N, MB-59S HI Projekt: CDA Group
Hotel The Bridge Wrocław MGallery Hotel Collection, Wrocław, Polska. Zastosowane systemy: MB-86 SI, MB-SR50N EI, MB-SR50N HI+
Konsumpcja energii w hotelach i konieczność jej systemowej redukcji
Za dużą część generowanego przez hotele śladu węglowego odpowiada nadmierna konsumpcja wody, żywności i energii. To właśnie straty energetyczne są najbardziej dotkliwe i to zarówno dla środowiska, jak i dla kieszeni inwestorów i właścicieli hoteli.
Szacuje się, że na rynku europejskim około 22% pokoi hotelowych pozostaje niewykorzystywanych. Przy prawie 30 milionach miejsc noclegowych na terenie całej Unii Europejskiej to prawie tak, jakby 6 600 000 z nich stało cały czas pustych, a przecież trzeba było je ogrzewać, sprzątać i nimi zarządzać. Redukcja zużywanej energii w widoczny sposób przekłada się zarówno na obniżenie emisji CO2, jak i na zmniejszenie kosztów operacyjnych utrzymania obiektu.
Pasywny hotel – czy to możliwe?
Zdecydowanie tak! I to już w zasadzie od lat. Pierwszy pasywny hotel (oficjalnie certyfikowany przez Passivhaus Institut) powstał w 2010 roku w Oberstdorfie. Zużywa on o 70% mniej energii niż tradycyjny hotel o porównywalnej wielkości i aż o 85% mniej energii jest potrzebne do jego ogrzania.
– Od tamtego czasu powstało już wiele hoteli, które wykorzystują technologie pasywnego budownictwa. I nawet jeśli korzystają jedynie z części rozwiązań, to każda opcja redukcji zużywanej energii ma znaczenie – podkreśla Emmanuel Gregoire, Managing Director bij Aluprof Belgium NV.
Jakie rozwiązania budowlane z zakresu budownictwa zrównoważonego można zastosować w istniejących i planowanych inwestycjach?
Hotel Nobu, Warszawa, Polska. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-86 SI, MB-Skyline, MB-SR50N EFEKT i inne. Projekt: Medusa Group
Okna produkujące energię
Do klasycznych już sposobów pozyskiwania zielonej energii – pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych, dochodzą nowoczesne rozwiązania budowlane. Jednym z nich są dachowe świetliki fotowoltaiczne. To nowe, innowacyjne rozwiązanie, które łączy tradycyjną funkcję okna z produkcją energii.
– Wykorzystując technologię kropki kwantowej, świetlik fotowoltaiczny oparty na profilu MB-SR50N EI może generować darmową energię. Jednocześnie ogniwa pozostają niewidoczne i szyba pozostaje w pełni transparentna i pozwala na doświetlenie wnętrza. Świetlik spełnia też wszystkie normy PPOŻ, w zakresie nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej co w przypadku budynków hotelowych jest szczególnie istotne. Tego typu rozwiązania można zastosować w hotelowych salach konferencyjnych czy w korytarzach.
– wyjaśnia ekspert marki Aluprof.
Działania ekologiczne, które widać!
Kolejne rozwiązanie, które może być zastosowane również w istniejących obiektach to osłony przeciwsłoneczne i żaluzje fasadowe. Oba rozwiązania stanowią barierę dla słońca i redukują nagrzewanie pomieszczeń, co zmniejsza zużycie energii przez klimatyzację.
– Model żaluzji fasadowych Skyflow daje użytkownikowi możliwość swobodnej regulacji kąta nachylenia lameli, przez co może on dowolnie zarządzać stopniem zaciemnienia pomieszczenia. Wykonujemy je również w dużych gabarytach, przeznaczonych do przeszkleń o dużych powierzchniach. Coraz większym zainteresowaniem hoteli cieszą się też osłony przeciwsłoneczne Skyroll, które stanowią barierę dla światła i dają prywatność przy jednoczesnym zachowaniu widoczności na zewnątrz. Maksymalna powierzchnia systemu SkyRoll ZIP lub Classic to nawet 5000 na 5000 mm, co umożliwia stosowanie ich w nowoczesnych hotelach z dużymi przeszkleniami – podkreśla Emmanuel Gregoire.
Zastosowane systemy: SkyRoll
Osłony przeciwsłoneczne typu screen sprawdzają się zarówno w salach konferencyjnych, hotelowym lobby, restauracji, jak i w poszczególnych pokojach hotelowych. Mogą całkowicie zastąpić stosowane przez niektóre hotele story, zapewniając wyższy komfort optyczny gościom i jednocześnie obniżając koszty związane z utrzymywaniem firan w czystości.
– Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że jest to element widoczny dla użytkowników, którzy naocznie dostrzegają proekologiczne działania hotelu. Zwłaszcza jeśli pomożemy im w tym poprzez odpowiednią informację umieszczoną w pokoju hotelowym – dodaje ekspert Aluprof.
Let’s Build a Beter Future
Zwiększające się koszty energii, coraz większa społeczna świadomość ekologiczna i rosnące oczekiwania gości w tym zakresie niejako wymuszają na branży działania w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. W sukurs hotelom przychodzi branża budowlana i technologiczna, której nowoczesne rozwiązania – np. takie jak osłony przeciwsłoneczne czy fotowoltaiczne okna, pomagają zarówno realnie obniżyć koszty prowadzenia działalności, jak i poprawić PR-owo wizerunek hotelu. Warto skorzystać z nich zarówno dla planety, jak i dla celów biznesowych.