Renowacja najbardziej przyszłościowym trendem?

Administrator News


Renowacja istniejących budynków pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko procesów budowlanych w przypadku powstawania nowych obiektów. Poznaj najważniejsze zalety renowacji, czyli jednego z najbardziej przyszłościowych trendów.

Postępujące zmiany klimatyczne skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań, również w obszarze architektury. Renowacja, modernizacja i rewitalizacja budynków cieszą się coraz większą popularnością m.in. ze względu na cele stawiane przez Unię Europejską w ramach transformacji energetycznej. Przywrócenie obiektu do użytku, nadanie mu atrakcyjnego wyglądu, wyposażenie go w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, a także dostosowanie go do pełnienia zupełnie nowej funkcji – to trendy, które w perspektywie katastrofy klimatycznej, mają dziś kluczowe znaczenie.

Wpływ na środowisko

Zmniejszanie liczby budowanych obiektów ma korzystny wpływ na środowisko. Dzisiejsze budownictwo duży nacisk kładzie na ekologię, jednak nie ma możliwości wyeliminowania z niego wszystkich czynników negatywnie wpływających na nasze otoczenie. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się renowacja i rewitalizacja, czyli odnawianie budynków już istniejących i nadawanie im nowych funkcji. Należy to robić w taki sposób, aby stawały się one bardziej ekologiczne dla środowiska i poprawiały komfort osób z nich korzystających. Jest to priorytet dla Unii Europejskiej.

Renowacja 2

DEO Plaza, Gdańsk, Polska. Zastosowane systemy: EXTRABOND, MB-77HS HI, MB-78EI, MB-78EI DPA, MB-86 SI, MB-86 ST, MB-SLIMLINE, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N EI, MB-SR50N HI+, MB-SR50N OW.

Wpływ na urbanistykę

W dużych miastach do dyspozycji inwestorów dostępnych jest coraz mniej działek, a jednocześnie w najbardziej atrakcyjnych dzielnicach często znajdują się niezagospodarowane budynki, które dziś nie spełniają już swojego zadania. Renowacja takich obiektów często nie jest zadaniem łatwym – mogą pojawić się problemy techniczne, logiczne lub prawne. Mimo to, jest to zadanie warte realizacji.

Aktualne trendy takie jak ekologia i recykling zmieniają to, w jaki sposób postrzegamy świat. Społeczeństwo ma świadomość, że ciągła produkcja nie jest dobrym kierunkiem i należy zatroszczyć się o dalszy los tego, co już zostało wyprodukowane – dotyczy to również budynków. Odnowione i przystosowane do nowego przeznaczenia tereny poprzemysłowe lub lofty wyróżniają się, posiadają swój charakter i są obecnie bardzo doceniane. W połączeniu z nowymi, ekologicznymi technologiami, stają się atrakcyjnym i komfortowym miejscem zarówno do mieszkania, jak i do spędzania wolnego czasu.

Komfort życia

Renowacja i rewitalizacja istniejących budynków podnoszą komfort życia. Najczęściej znajdują się one w atrakcyjnych lokalizacjach, a po renowacji zyskują też nowe funkcje. Obecnie dużą popularnością cieszy się tworzenie wielofunkcyjnych przestrzeni, które zaspokajają wszystkie potrzeby mieszkańców. Samowystarczalne i wielofunkcyjne dzielnice stają się bezpiecznym i komfortowym miejscem do życia. Łączą w sobie funkcje mieszkaniowe, komercyjne i kulturowe. Dzięki temu, okolica przyciąga więcej osób o różnych porach dnia, co poprawia bezpieczeństwo, a także przekłada się na lepsze funkcjonowanie lokalnych firm. Takie podejście wpisuje się w trend miast 15-minutowych – wszystko, co potrzebne do życia powinno znajdować się w odległości 15 minut spacerem od miejsca zamieszkania. Mieszkańcy nie muszą już polegać na samochodach jako głównej formie transportu, a co za tym idzie – zmniejszają się korki i natężenie emisji spalin.

Renowacja 3

Ogrody Graua, Wrocław, Polska. Zastosowane systemy: MB-SLIMLINE.

Dostęp do rozwiązań

Na rynku nie brakuje rozwiązań, które łączą w sobie troskę o środowisko, wysoką jakość wykonania i trwałość, a także wzornictwo wpisujące się w styl obiektów poddanych renowacji. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie systemów aluminiowych, które oferują bardzo duże możliwości konstrukcyjne – m.in. możliwość gięcia łuków, a także nadawania profilom aluminiowym odpowiednich kształtów, charakterystycznych dla starych konstrukcji. Jednocześnie, aluminium to bardzo ekologiczny materiał budowlany, który można wielokrotnie przetwarzać bez utraty właściwości i zmian strukturalnych.

Przykładem rozwiązania jest system MB-SLIMLINE firmy Aluprof, który pozwala zastąpić okna stalowe starego typu, zapewniając im podobny wygląd w widoku od strony zewnętrznej przy jednoczesnym zwiększeniu izolacyjności termicznej przegrody.

Innym rozwiązaniem tego producenta jest system MB-FERROLINE, który sprawdzi się podczas zastosowania w budynkach podlegających ochronie konserwatorskiej. System MB-FERROLINE oferuje ościeżnice renowacyjne, dzięki którym montaż nowej stolarki może odbyć się bez konieczności demontażu starych ościeżnic. Znacznie zmniejsza to ryzyko uszkodzenia muru wokół okien.

Z kolei rozwiązania typu INDUSTRIAL służą do wykonywania okien otwieranych i stałych z pionowymi, poziomymi lub skośnymi szprosami naszybowymi. Dzięki ich charakterystycznemu kształtowi od strony zewnętrznej, można zastąpić stare stalowe okna bez zmiany zewnętrznego wyglądu zabudowy. System izolowany termicznie chroni przed utratą ciepła przez okna, co ma kluczowe znaczenie w modernizowanym obiekcie.

Let’s build a better future

Coraz mniejsza liczba dostępnych gruntów, coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa, a także zmieniające się potrzeby i styl życia – to czynniki, które sprawiają, że renowacja istniejących budynków staje się jednym z najbardziej przyszłościowych trendów. To właśnie dzięki niej, realne jest szybkie i skuteczne zapobieganie kryzysowi klimatycznemu, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej, która stała się obecnie priorytetem polityki państw europejskich.