Recykling materiałów budowlanych w budownictwie zrównoważonym

Administrator News


Główne założenia zrównoważonego budownictwa to ochrona środowiska naturalnego i dążenie do jak najniższego lub wręcz zerowego zużycia energii. Aby to osiągnąć, konieczny jest recykling i stosowanie ekologicznych materiałów budowlanych.

Proces produkcji klasycznych materiałów budowlanych pochłania ogromne ilości energii i zasobów naturalnych – sektor budownictwa w państwach UE konsumuje 40% wytwarzanej energii.

Na czym polega recykling materiałów budowlanych?

Gdy tradycyjne materiały budowlane kończą swój cykl życia, nie ma możliwości ponownego wykorzystania ich w nowym projekcie. Stają się one odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi, które stanowią ok. 30% wszystkich śmieci wytwarzanych w UE. Pochodzą zarówno z nowych inwestycji, jak i z przeprowadzanych remontów, modernizacji i rewitalizacji już istniejących budynków.

Recykling materiałów budowlanych to powtórne wykorzystywanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych w celu wytworzenia nowego produktu. Odpowiednio przetworzony odpad budowlany lub rozbiórkowy staje się wtedy pełnowartościowym materiałem gotowym do zastosowania w budownictwie.

Recykling 2

Wind House, Izabelin, Polska. Zastosowane systemy: MB-77HS, MB-SR50N.

Które materiały budowlane nadają się do recyklingu?

Największy potencjał recyklingu mają ekologiczne materiały budowlane, które w największym stopniu można przetwarzać i wykorzystywać ponownie. Należą do nich drewno, szkło i aluminium, które można przetwarzać praktycznie bez końca.

Aluminium to z punktu widzenia ekologów i przedstawicieli branży budowlanej najbardziej ekologiczny metal na świecie. Może on być wielokrotnie przetwarzany – i co najważniejsze w kontekście kryzysu klimatycznego i energetycznego, proces ten wymaga około 5% energii, która jest potrzebna do pierwotnego wytworzenia tego materiału.

Przykładowo, firma Aluprof używa aluminium jako jednego z głównych surowców do produkcji systemów fasadowych, w tym rozwiązań MB-SR50N i MB-SR60N. Wykorzystanie produktów z aluminium w budynku pozwala dodatkowo uzyskać dodatkowe punkty w ramach certyfikacji BREEAM i LEED, co jest niezwykle atrakcyjnym czynnikiem dla inwestorów.

Dlaczego recykling materiałowy jest tak istotny w budownictwie zrównoważonym?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów to dokument, w którym przedstawiono podstawowe pojęcia takie jak hierarchia odpadów, zapobieganie ich powstawaniu, a także wprowadzenie do polityki podejścia opartego na cyklu życia surowców. W dyrektywie znalazły się konkretne cele recyklingu odpadów: recykling 50% odpadów z gospodarstw domowych oraz 70% odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Budownictwo zrównoważone i recykling materiałowy to działania komplementarne – wspólnie pozwalają osiągnąć ten sam cel, którym jest troska o środowisko naturalne i osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Recykling 3

Duo Office Park Argento, Kraków, Polska. Zastosowane systemy: MB-86 SI, MB-SR50N.

Let’s build a better future

Recykling materiałów budowlanych to zbiór działań, które mają bezpośredni wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy. Nie jest możliwe zachowanie istniejących zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń bez konieczności wprowadzenia do budownictwa surowców pozwalających na recykling.