Projektowanie zrównoważone – czy dziś to najważniejszy trend w architekturze?
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o zrównoważonym rozwoju. Trend ten przenika do niemal każdej sfery naszego życia i wyznacza kierunki rozwoju większości branż – także budowlanej. Czym właściwie jest zrównoważone projektowanie? I czy to rzeczywiście najważniejszy trend we współczesnej architekturze?
Zrównoważone projektowanie – czyli co?
Chociaż o zrównoważonych trendach w budownictwie i architekturze mówi się obecnie sporo, nie jest to wcale nowy trend. Pierwsze głosy zwracające uwagę na konieczność racjonalnego gospodarowania źródłami energii zaczęły pobrzmiewać już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, by w pełni wybrzmieć w protokole z Kioto z 1997 roku. W nim właśnie znalazły się pierwsze zalecenia dla branży budowlanej. Nie bez przyczyny.
Badania pokazują, że budynki z samej tylko Unii Europejskiej generują łącznie aż 40% zużycia energii i odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych. Na tym alarmujących danych jednak nie koniec. Inne pokazują, że aż 90% życia spędzamy w budynkach. W świetle tych statystyk zrównoważone projektowanie wydaje się rozwiązaniem idealnym. Dlaczego?
Smartware CLT Office Building, Săldăbagiu de Munte, Rumunia. Zastosowane systemy: MB-EXPO, MB-86 Areo.
Zalety zrównoważonego projektowania
Korzyści, jakie pociąga za sobą zrównoważone projektowanie, zauważalne są na wielu płaszczyznach. Ekologiczne budynki emitują mniejsze ilości CO2 do atmosfery, dzięki czemu są mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego. Do tego cechują się większą wytrzymałością i odpornością – w dużej mierze dzięki nowoczesnym technologiom spełniającym wyśrubowane standardy stawiane przed zrównoważonym budownictwem.
Nie bez znaczenia są również koszty – zauważalnie niższe niż w przypadku tradycyjnych obiektów. Oszczędności można upatrywać już na etapie projektowania i budowy obiektów, za sprawą racjonalnego gospodarowania surowcami i możliwości ponownego wykorzystania materiałów i zasobów. Natomiast w czasie eksploatacji „zielonych” budynków istotne znaczenie ma redukcja zużywanej przez nie energii.
Mówiąc o zrównoważonym projektowaniu, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle aktualnej dziś kwestii, jaką jest energooszczędność.
– Zrównoważone budownictwo to rozwiązanie uniwersalne i sprawdzające się w każdych okolicznościach. Dziś jednak, w obliczu niepewnej sytuacji energetycznej i nieubłaganego wzrostu cen energii na rynkach światowych, nabiera ono szczególnego znaczenia. Niełatwa sytuacja skłania do poszukiwania oszczędności i architektura wychodzi tej potrzebie naprzeciw. Ekologiczne rozwiązania w budownictwie to dziś oszczędność rzędu od 60 do nawet 80% energii – tłumaczy Hubert Nuckowski z Aluprof.
Kluczowe znaczenie odgrywają w tym odpowiednie narzędzia i rozwiązania konstrukcyjne.
Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, Polska. Zastosowane systemy: MBSR50N, MB-SR50N EFEKT, MB-45
Rozwiązania zrównoważonego budownictwa
Architekci i budowniczowie posiadają w swoich rękach wiele narzędzi pozwalających zwiększyć efektywność energetyczną budynków. Są to przede wszystkim materiały przyjazne dla środowiska – naturalne lub nadające się do ponownego wykorzystania. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na aluminium, które w całości podlega recyklingowi.
Wykorzystanie systemów wykonanych z tego surowca pozwala tworzyć nowoczesną i trwałą architekturę, spełniającą najwyższe standardy środowiskowe. A możliwości zastosowania ich w projektach jest mnóstwo, co wynika z niemal nieograniczonych możliwości konstrukcyjnych materiału.
W kontekście zapobiegania stratom energii i optymalnego gospodarowania jej zasobami, szczególnie w obecnej, niełatwej sytuacji, istotne znaczenie mają okna. Z jednej strony odpowiadają one za prawidłowe oświetlenie wnętrz. Z drugiej jednak mogą generować straty ciepła w budynkach, szczególnie w porach o mniejszym nasileniu światła słonecznego. Z tego względu warto zadbać o ich odpowiednią izolację.
– Okna oraz drzwi w systemach Aluprof o wysokim poziomie izolacyjności to najprostsza droga do uniknięcia strat energii a tym samym – do redukcji kosztów potrzebnych do ocieplenia budynków. W tym świetnie sprawdzają się nowoczesne okna i drzwi, czy fasady w systemach aluminiowych, dostarczanych przez firmę Aluprof. Wiele z nich wyróżnia się pionierskimi rozwiązaniami. Przykładowo MB-86N to system okienno-drzwiowy, który stwarza zupełnie nowy wymiar izolacyjności termicznej dla okien w swojej kategorii. kilku wariantach, sprawia, że łatwo dostosować go do różnych wymagań oszczędności energii cieplnej, bo w końcu nie we wszystkich obiektach są one takie same – tłumaczy ekspert Aluprof.
To oczywiście niejedyne rozwiązanie. MB-104 Passive, MB-79N, MB-TT50 – wszystkie te systemy spełniają najwyższe standardy izolacyjności termicznej, co potwierdzają certyfikaty Passive House Institute Darmstadt oraz inne certyfikaty ekologiczne przyznawane obiektom wyposażonym w systemy Aluprof.
Neon (Alchemia IV), Gdańsk, Polska. Zastosowane systemy: MB-TT50, MB-118EI, MB-SE75, MB-SR50N OW
Zrównoważone projektowanie – potrzeba chwili czy trend przyszłości?
W świetle powyższych danych wyraźnie widać, że zrównoważone projektowanie to idealne rozwiązanie w obecnej, niepewnej energetycznie rzeczywistości. Nie jest to jednak wyłącznie remedium na dzisiejsze problemy. Już od ostatnich kilkunastu lat jesteśmy świadkami dynamicznego wzrostu popularności zrównoważonych trendów w architekturze. Najlepszym tego dowodem jest systematycznie powiększająca się liczba obiektów posiadających ekologiczne certyfikaty – BREEAM, LEED i wiele innych.
Zielone rozwiązania stają się standardem nie tylko w prestiżowych obiektach, a w coraz większej liczbie nieruchomości komercyjnych. Pod tym względem Rumunia niewątpliwie wyróżnia się na tle Europy. Z danych analitycznych wynika, że wydano w tym kraju ok. 600 certyfikatów BREEAM – certyfikat ten wyznacza standardy w zrównoważonym budownictwie. A na tym nie koniec. Statystyki pokazują, że najemcy są coraz częściej skłonni płacić więcej za czynsz, pod warunkiem, że wynajmowany obiekt będzie zaprojektowany w duchu zrównoważonego rozwoju.
Jak więc widać, zrównoważone projektowanie nie jest trendem, który narodził się pod wpływem chwili i minie równie szybko. Przeciwnie – rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństw oraz zaostrzające się wymogi unijne pozwalają sądzić, że popularność zrównoważonych projektów zdecydowanie pozostanie z nami na dłużej.
Let’s Build The Better Future
Światowe budownictwo coraz mocniej definiowane jest przez ekologiczne praktyki, uwzględniające wpływ branży na środowisko, ale i odpowiadające na aktualne wyzwania współczesności. To idealnie wpisuje się w wizję i wartości firmy Aluprof, która od lat bierze czynny udział w transformacji architektury i tworzeniu rozwiązań przyszłości – z myślą o środowisku, ale i przyszłych pokoleniach.