Połączenie doskonałe – technologie smart i zrównoważone budownictwo

Administrator News


Inteligentne technologię pozwalają dziś kontrolować wiele elementów budynku z poziomu urządzeń przenośnych. Systemy smart home, jak się okazuje, nie tylko ułatwiają życie, ale również doskonale współgrają z trendem zrównoważonego budownictwa.

Smart home – możliwości nowoczesnych budynków

Inwestycje budowlane stawiane obecnie na całym świecie bardzo często wzbogacane są rozwiązaniami smart home. Mamy tu na myśli szereg technologicznych rozwiązań, dzięki którym zarządzanie budynkiem jest znacznie prostsze i możemy robić to praktycznie z poziomu dowolnego smartfona.

Automatyzacja taka dotyczy m.in. sterowania oświetleniem, temperaturą poszczególnych pomieszczeń, jak i systemami bezpieczeństwa. Zdalnie jesteśmy w stanie regulować działanie systemów klimatyzacji i ogrzewania, gasić, zapalać lub regulować natężenie światła w dowolnej części budynku, zamykać oraz otwierać drzwi. A wszystko to odbywa się przy pomocy jednej, dedykowanej aplikacji. Co więcej, każde polecenie możemy będą w dowolnym miejscu z dostępem do internetu, nawet po drugiej stronie świata.

Taki stan rzeczy sprawia, że znacznie wydajniej jesteśmy w stanie dostosowywać warunki wewnątrz obiektów do potrzeb ich użytkowników. Czy to oznacza również, że systemy smart mogą wpłynąć na ekonomię i ekologiczny aspekt budynku?

Photo 2 willa metro

Villa Metro, Warszawa, Polska. Zastosowane systemy: MB-86 SI, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N IW

Inteligentnie i w zrównoważony sposób

Bardzo często nowoczesne technologie, oprócz aspektu funkcjonalnego, skupiają się również na działaniach proekologicznych. Podobnie jest z systemami smart home, gdzie duża ilość ciekawych rozwiązań pośrednio lub bezpośrednio może wpłynąć m.in. na ilość zużywanej przez obiekt energii elektrycznej.

Wiele mówi się dziś o tzw. budownictwie zrównoważonym, czyli sposobie projektowania i budowania oraz użytkowania obiektów, który ma możliwie najmniej wpływ na środowisko naturalne. Wykorzystanie odpowiedniej formy budynku, materiałów pochodzących z recyklingu i właśnie nowoczesnych technologii sprawia, że jest on znacznie bardziej przyjazny dla środowiska i generuje niższy ślad węglowy.

Technologia smart home doskonale współgra z trendem budownictwa zrównoważonego pozwalając skuteczniej zarządzać warunkami wewnątrz pomieszczeń, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty jego eksploatacji. Doskonałym przykładem rozwiązań smart home wspierających niskoemisyjne budownictwo są systemy żaluzji fasadowych SkyFlow oraz screenów SkyRoll marki Aluprof, które umożliwiają połączenie ich z systemami smart w celu umożliwienia użytkownikom zdalnego opuszczania i podnoszenia ich w dowolnym momencie.

Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza w okresie letnim, gdy przez przeszklenia zewnętrzne, do środka wpada duża ilość światła. Zmusza to m.in. systemy klimatyzacji do wydajniejszej pracy i jednocześnie zwiększa zużycie prądu. W przypadku systemu smart home spiętego z roletami SkyFlow i screenami SkyRoll mamy możliwość szybkiej zmiany stopnia zacienienia, bez potrzeby samodzielnego podejścia do panelu sterującego.

Co więcej, systemy Aluprof pozwalają również na pełną automatyzację pracy.

Photo 3 skyroll roller blinds aluprof 1500

System screenów SkyRoll, Aluprof.com

Zastosowanie w pełni automatycznego systemu sterowania, czyli np. czujników słonecznych, umożliwia stały nadzór nad położeniem słońca i płynnie steruje żaluzjami – mówi Balázs Béres, Konsultant Techniczny firmy Aluprof. – Inne elementy automatyki pogodowej, jak czujniki deszczu czy wiatru, mogą z kolei zapewnić dodatkową ochronę w przypadku oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Co ważne, odpowiednio dobrana pozwala na zdalne sterowanie żaluzjami z dowolnego miejsca i o każdej porze – dodaje.

Photo 4 sky view

Sky View Parc, Nowy Jork, Stany Zjednoczone. Zastosowane systemy: MB-SE80 SG CW, MB-SE80 SG WW

Let’s build a better future

Wykorzystanie systemów smart home to doskonały wybór dla inwestorów, którzy chcą wprowadzić w budowanych przez siebie obiektach szereg udoskonaleń mających na celu obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku. Firma Aluprof jest w tej sytuacji idealnym partnerem, oferując rozwiązania zapewniające konkretne i mierzalne korzyści. Korzyści mające wpływ nie tylko na wysokość zwrotu z inwestycji, ale również środowisko naturalne.

Producent systemów rolet SkyFlow i screenów SkyRoll dbałość o naturę ma wpisaną w swoją strategię rozwoju. W produkcji poszczególnych komponentów dużą rolę przykłada do niwelowania śladu węglowego nie tylko na etapie wytwarzania (poprzez zastosowanie aluminium pochodzącego z recyklingu), ale również logistyki łańcucha dostaw do inwestycji na całym świecie.