Nowoczesny budynek z dużymi przeszkleniami – czy może być energooszczędny?
Natura na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie energooszczędny budynek, przyjazny nie tylko dla środowiska, ale również dla kieszeni użytkownika? Dzięki oknom, drzwiom i przeszklonym fasadom w nowoczesnych systemach można budować nowocześnie, ciepło i ekologicznie zarazem.
Piękne przeszklone tarasy czy sypialnie z widokiem na morski klif lub las, były przez lata stosowane jedynie w klimacie o łagodnych zimach i bez porywistych wiatrów. Powodem były zbyt duże straty ciepła oraz brak wymaganej odporności na wiatr w konstrukcji. Dziś, dzięki nowym technologiom stosowanym w systemach przeznaczonych do okien i drzwi, możemy cieszyć się nieskrepowaną panoramą i eleganckimi przeszkleniami, obejmującymi nawet pełną fasadę budynku.
Ekskluzywne przeszklenia – trend architektoniczny w zgodzie z well-being
Fascynacja łączeniem szkła i metalu ma w Niemczech długą tradycję – podkreśla Rafael Altheim bei Aluprof, einem internationalen Hersteller von Aluminium-Systemen in Europa. – Wystarczy wspomnieć projekty, słynnego niemieckiego architekta Ludwiga Mies van der Rohe i jego szklane wieżowce, które projektował dla Europy i USA już w latach20. i 30. XX wieku oraz słynny szklany dom pani Farnsworth w Illinois. Współczesną szklaną architekturę tworzy m.in Werner Sobka (np. jego słynny dom R128).
Dom z Dwiema Kalenicami, Konstancin, Polska. Zastosowane systemy: MB-77HS, MB-86 AERO
Teraz przeszklenia wchodzą na stałe do arsenału architektów, a badania naukowe i raporty dowodzą, że przebywanie w obiektach z optymalnym dostępem do światła dziennego, korzystnie wpływa na nasz well-being.
Duże przeszklenia to duża zmiana. Tradycyjne okna mają jedną poważną wadę. Kiedy siedzimy, widzimy jedynie niebo. Okna umieszczone zbyt wysoko, nie pozwalają na pełne obserwowanie świata za oknem i ograniczają kontakt z naturą – wyjaśnia Rafael Altheim. – A taka możliwość jest bardzo ważna dla każdego z nas.
Warto pamiętać również o tym, że okna o dużej wysokości nadproża zapewniają większy dostęp do światła dziennego, co jest szczególnie ważne w gęsto zabudowanych dzielnicach, oraz lepszy rozkład światła naturalnego w pomieszczeniu.
Rozwój technologii pozwala na kreowanie praktycznie dowolnie dużych przeszkleń. Podnoszono-przesuwne drzwi balkonowe Aluprof MB-77HS umożliwiają osadzenie skrzydła o wysokości do 3,24 m i szerokości 3,30 m. Tego typu zabudowa sprawdza się jako wewnętrzne przeszklenie między pomieszczeniami, ogród zimowy, wyjście na taras czy ogród. Można ją z powodzeniem stosować w obiektach komercyjnych i w budynkach jednorodzinnych
Circle Wood House, Polska, Zastosowane systemy: MB-77HS, MB-SR50N
Szklane ściany o doskonałych parametrach izolacyjności
O ile jednak wartości estetyczne dużych przeszkleń są bezdyskusyjne, o tyle w świecie, w którym energia staje się coraz droższa, ważna jest też energooszczędność stosowanych rozwiązań. Czy szklane fasady mogą dbać o środowisko i portfele inwestorów?
Okazuje się, że jak najbardziej. Rozwiązaniem są pasywne systemy fasadowe oraz wielkopowierzchniowe okna, które spełnią nawet wyśrubowane normy szczelności. Przykładem są systemy dedykowane budownictwu pasywnemu. Rozwiązania takie jak MB-104 Passive, MB-79N czy MB-86N z dodatkową izolacją termiczną zapewniają efektywność termiczną pomieszczeń w połączeniu z estetyką i funkcjonalnością.
Redukcja strat energii dzięki osłonom przeciwsłonecznym, żaluzjom i pergolom
W okresie letnim duże przeszklenia mogą być problematyczne ze względu na możliwość nadmiernego nagrzewania się budynku, ale i tu znalazło się wygodne rozwiązanie. Są nim rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe i przesłony typu screen. W zależności od sposobu użytkowania obiektu można dobrać taki system, który zapewni ochronę przed nasłonecznieniem, zapewni prywatność mieszkańcom bez ograniczania widoczności czy zablokuje penetracje promieni do wnętrza, by zniwelować lśnienia na ekranach.
Osłony przeciwsłoneczne SKYROLL Aluprof to innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko jest skuteczne, ale również niezwykle wygodne zarówno w montażu, jak i w użytkowaniu. W modelu SKYFLOW ZIP zastosowaliśmy mechanizm zamka błyskawicznego, który integruje tkaninę z prowadnicą, dzięki czemu system jest odporny na działanie wiatru i gwarantuje maksymalne doszczelnienie. To system, który sprawdza się zatem doskonale również w chłodniejszych miesiącach – wyjaśnia ekspert Aluprof.
Wśród nowości znajduje się pergola tarasowa MB-Opensky 120, która zapewnia właściwe operowanie światłem słonecznym, ale też chroni przed opadami i wiatrem, pozwalając na korzystanie z dodatkowych powierzchni budynku w niemal każdych warunkach atmosferycznych.
Zastosowane systemy: MB-Opensky 120
Let’s Build a Better Future
W nowoczesnym budownictwie stawiamy przede wszystkim na codzienną wygodę, estetykę i niskie koszty utrzymania budynku. Warto jednak również pamiętać o tym, że budownictwo to jedna z branż, które obecnie najmocniej rozwijają swoje technologie pod względem rozwoju zrównoważonego i minimalnego, a nawet zerowego wpływania na stan środowiska naturalnego.
Wybór dużych przeszkleń to nie tylko decyzja o budowie domu energooszczędnego, ale również możliwość pozytywnego wpływania na środowisko. Okna i drzwi aluminiowe cechuje bardzo wysoki poziom recyklingu, ponieważ aluminium i szkło można przetwarzać w nieskończoność bez pogorszenia jakości obu materiałów.
W Aluprof jesteśmy dumni z tego, że wykorzystujemy aż do 65% recyklingowego surowca w naszych wyrobach. Odzyskując aluminium ze złomu, możemy oszczędzać 95% energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium pierwotnego i zmniejszamy zanieczyszczenie wody o 97% – podkreśla Rafael Altheim. – Wybór naszych rozwiązań to nie tylko pewność ciepłego domu, ale też ukłon w stronę planety – dodaje ekspert.