Najważniejsze zalety dużych przeszkleń

Administrator News


Współczesna architektura to przede wszystkim szkło i metal. Charakterystyczne są monumentalne przeszklenia i idące za nimi panoramiczne widoki. Jakie zalety ma stosowanie w domach i komercyjnych obiektach dużych okien? 

Kontakt z naturą

Coraz bardziej brakuje nam udziału przyrody w naszym codziennym życiu. Dom wyposażony w duże okna zwiększa ilość światła i pozwala na większy kontakt z naturą i to mimo spędzania czasu w domowym zaciszu. To właśnie ta zaleta panoramicznych przeszkleń jest najmocniej podkreślana przez inwestorów.

Funkcjonalność i lekkość pomieszczeń

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małym salonem, czy dużą salą konferencyjną, wielkie przeszklenie nadaje pomieszczeniu wrażenia lekkości i otwartości. Staje się przestrzenne, otwarte na świat, sprawia wrażenie miejsca, w którym można swobodnie oddychać. Wnętrza z dużymi przeszkleniami prezentują się elegancko i luksusowo.

Zainteresowanie inwestorów jak największymi przeszkleniami nie maleje. Wprost przeciwnie pojawia się potrzeba coraz większych gabarytów. Aluprof staje naprzeciw tym wyzwaniom proponując takie rozwiązania jak MB-Skyline Type R, wielkogabarytowych drzwi przesuwnych, o całkowicie ukrytych profilach skrzydła. Ich maksymalna wysokość to 4 metry, co pozwala na stworzenie spektakularnych szklanych ścian, a mimo tego, iż skrzydło może ważyć aż 1200 kg – opisuje Michiel van Duren, Managing Director bij Aluprof Nederland BV.

Nobu 2

Nobu Hotel, Warszawa, Polska. Projekt: Medusa Group. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-86 SI, MB-Skyline, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N EI EFEKT, MB-SR50N OW

Naturalne światło przez cały rok

Duże przeszklenia to również nieskrepowany dostęp do naturalnego światła. Jasne, doświetlone pomieszczenia, to lepsze samopoczucie mieszkańców i niższe rachunki za energie. Te same zalety dotyczą również obiektów biurowych czy użyteczności publicznej.

A co ze stratami ciepła?

Czy wielkopowierzchniowe przeszklenia nie obniżą bilansu energetycznego budynku? Takie obawy ma wielu inwestorów. Straty ciepła to przecież nie tylko wyższe wydatki energetyczne i związane z nimi koszty środowiskowe, ale przede wszystkim koszty ekonomiczne. Na szczęście nowoczesne rozwiązania budowlane pozwalają uniknąć nadmiernych strat. Wystarczy wykorzystać systemy, które gwarantują przenikalność cieplną o odpowiedniej wysokości.

Erskine

Erskine House, Belfast, Irlandia Północna. Projekt: Todd Architects. Zastosowane systemy: MB-SR50N

Przykładem takiego rozwiązania są np. systemy fasadowe o wysokiej izolacji termicznej, takie ja MB-104 Passive czy MB-86 ST, które zapewniają doskonałe parametry Uw (od 0,73 dla MB-86 ST i 0,53 dla MB-104 Passive). Dedykowane budownictwu energooszczędnemu pozwalają uzyskać duże przeszklenia i zachować bilans energetyczny budynku – wyjaśnia Ralph van der Kooij, Sales Manager bij Aluprof Nederland BV.

Aby uniknąć strat ciepła ważne jest też to, w jaki sposób przeszklenia zostaną osadzone względem stron świata. Wyprowadzenie okien na ekspozycję południową i zachodnia poprawia bilans energetyczny, bo słońce zimą dogrzewa pomieszczenia, a jednocześnie od północnej, chłodnej strony, umieszcza się izolowane ściany lite.

Przy dużych przeszkleniach latem zalecamy stosowanie screenów o właściwościach refleksyjnych, transmisyjnych i absorpcyjnych. Powstrzymują one nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia, zapewniając dostęp światła widzialnego, widoczność i komfort optyczny. Systemy Skyroll ZIP czy Classic można stosować wraz z żaluzjami czy roletami zewnętrznymi. Innym ciekawym rozwiązaniem są systemy żaluzji zewnętrznych Sky Flow o ruchomych lamelach, które pozwalają na dobór stopnia zaciemnienia – dodaje ekspert Aluprof.

Skyflow

System Sky Flow, Aluprof.com

Let’s Build a Better Future

Nowoczesna architektura stawia na duże przeszklenia, które – jeśli zostaną wykonane z odpowiednich materiałów i wsparte systemami redukcji nagrzewania pomieszczenia, mogą być stosowane również w energooszczędnym, ekologicznym budownictwie. A ich wartość estetyczna jest nie do przecenienia!