Najważniejsze wyzwania ochrony przeciwpożarowej we współczesnych obiektach

Administrator News


Jak zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe w budynkach, które jednocześnie mają być zielone? Jakie rozwiązania, zgodne z aktualnymi normami PPOŻ, pozwalają efektywnie dbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i środowisko? 

Photo 2 ice krakow

ICE Kraków Congress Centre, Kraków, Polska. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-60, MB-60E, MB-70, MB-SE95, MB-SR50 IW

W 2022 w UE spłonęły tereny o powierzchnia całej Korsyki

Rok 2022 był drugim najgorszym rokiem w UE pod względem wielkości powierzchni spalonej przez pożary lasów. Prawie 900 000 hektarów gruntów, czyli mniej więcej tyle, co powierzchnia Korsyki, zostało dotkniętych pożarem.

Częściowo dostępne dane dotyczące pożarów w 2023 r. pokazują, że całkowita powierzchnia spalona w tym roku jest mniejsza niż w 2022 r., ale nadal niepokojąco wysoka

Zagrożenie pożarowe rośnie i to nie tylko w związku z ocieplaniem się klimatu i rosnącym ryzykiem pożarów lasów w Alpach, ale również ze względu na coraz gęstszą zabudowę w ośrodkach miejskich.

Inwestycja w pasywne środki ochrony przeciwpożarowej powinna być priorytetem dla każdego inwestora, a szczególnym wyzwaniem staje się ona w obiektach, które budowane są w nurcie zrównoważonym. Konieczny jest tu bowiem mariaż efektywnej ochrony przeciwpożarowej z redukcją śladu węglowego budynku. Przegrody przeciwpożarowe, dachy czy systemy oddymiające muszą zarówno spełniać normy PPOŻ jak i wspierać zielone budownictwo.

Na szczęście na rynku istnieją już rozwiązania, które pomagają zwiększać bezpieczeństwo przeciwpożarowe w nowoczesny obiektach. Produkowane przez Aluprof przegrody przeciwpożarowe MB-78EI to tego najlepszy przykład – wyjaśnia Rafael Altheim bei Aluprof, einem internationalen Hersteller von Aluminium-Systemen in Europa.

Photo 3 andrew marvell

Andrew Marvell College, Kingston Upon Hull, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-78EI

Przegrody przeciwpożarowe do nowoczesnych obiektów

Jednym z produktów w portfolio marki, który doskonale wpisuje się w idee budownictwa zrównoważonego jest system przegród MB-78EI o klasie odporności ogniowej od F15 (EI 15) do F90 (EI 90). Izolowane termicznie profile aluminiowe z których stworzona jest konstrukcja przegród zapewniają zarówno ochronę przeciwpożarową, doskonałą wartość współczynnika przenikania ciepła jak i możliwość uzyskania konstrukcji dymoszczelnych (np. przy zastosowaniu automatycznych przeciwpożarowych drzwi przesuwnych MB-78EI DPA).

Wyjątkową wartością systemu MB-78EI, która doskonale sprawdza się w przypadku nowoczesnego budownictwa, jest możliwość gięcia profili oraz tworzenia różnorodnych konstrukcji łukowych, co powoduje, że można wykorzystać je nawet w najbardziej nietypowych obiektach. Doskonale sprawdzają się również przy rewitalizacji obiektów historycznych, w których konieczne jest zachowanie stylu i charakteru budynku.

Photo 4 don bosco

Don Bosco, Bruksela, Belgia. Zastosowane systemy: MB-78EI

Okna i klapy oddymiające w budownictwie zrównoważonym

Największym problemem w czasie pożaru jest nie tyle sam ogień, co dym, który jest niebezpieczny dla wszystkich osób pozostających w obiekcie. Okna i klapy oddymiające w aktywny sposób pozwalają zmniejszyć groźne skutki pożarów.

Wykonane z aluminium okna i klapy oddymiające nie tylko spełniają swoja podstawową funkcję, ale przede wszystkim są zgodne z ideą zrównoważonego budownictwa. Aluminium to przecież materiał w 100% recyklingowalny – wyjaśnia Altheim.

Przeszklone dachy PPOŻ do zielonych budynków

Jednym z wyzwań budownictwa zrównoważonego jest doprowadzenie do budynku jak największej ilości światła naturalnego, co pozwoli na redukcję zużycia energii elektrycznej koniecznej do oświetlenia przestrzeni. Przeszklone dachy bazujące na aluminiowej fasadzie MB-SR50N EI to doskonałe rozwiązanie. Aluprof zapewnia konstrukcje umożliwiające budowę dachów przeszklonych PPOŻ o nachyleniu od 0o do 80o – dookreśla specjalista Aluprof.

Photo 5 capital quarter

Capital Quarter Cardiff, Cardiff, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-SR50N EI

Let’s Build a Better Future

Nowoczesne rozwiązania PPOŻ zgodne z obowiązującymi normami europejskimi doskonale wpasowują się w koncepcję budownictwa zrównoważonego i pozwalają jeszcze pełniej odpowiadać na wyzwania zmieniającego się klimatu. Warto korzystać z takich rozwiązań dla bezpieczeństwa użytkowników budynku, całej lokalnej społeczności i środowiska.