Najważniejsze funkcje zrównoważonych budynków biurowych

Administrator News


Ekologiczne budownictwo bez dwóch zdań jest przyszłościowym trendem w branży budowlanej. Świadomość zmian klimatycznych, do których przyczynia się ten sektor sprawia, że coraz więcej inwestycji budowlanych podejmuje się właśnie z myślą o zrównoważonym wpływie na środowisko naturalne. Aspekt ten w znacznym stopniu zmienił postrzeganie m.in. budynków biurowych pod kątem ich funkcjonalności.

Zrównoważone budynki biurowe – romans biznesu z ekologią

Zrównoważone budownictwo stanowi zestaw zasad mających na celu ochronę środowiska naturalnego przez branżę budowlaną. Aby obiekt mógł być uznany za neutralny środowiskowo musi spełniać szereg wymogów stawianych mu m.in. przez najpopularniejsze certyfikaty budowlane – BREEAM i LEED. Wymogi te dotyczą szeregu elementów mających wpływ na faunę i florę naszego świata. Do najważniejszych zaliczyć możemy m.in. wykorzystania materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu lub umożliwiających ich późniejsze przetworzenie, czy wytwarzania energii niezbędnej do obsługi budynku ze źródeł odnawialnych.

W budownictwie zrównoważonym ważne są również takie aspekty, jak choćby lokalizacja obiektu, zapewniająca możliwość dojechania do niego komunikacją miejską, bez potrzeby korzystania z własnego samochodu.

Wpływ zrównoważonego budownictwa widać przede wszystkim w obiektach przeznaczonych pod cele biurowe. Przejawia się on nie tylko w formie budynków, ale również w wykorzystaniu odpowiednich technologii i materiałów do ich budowy. To zaś sprawia, że funkcjonalność takich obiektów zostaje rozszerzona poza standardowy wymiar.

Jakie więc funkcje pełnią budynki biurowe tworzone w standardach zeroemisyjności?

Sara kulturhus

Sara Kulturhus, Skelleftea, Szwecja. Zastosowane systemy: MB-86, MB-SR50N, MB-SR50N OW. Projekt: White Arkitekter

Funkcje zrównoważonych budynków biurowych

Światowy trend popularyzacji pracy przed komputerem sprawia, że na rynku nieruchomości powstaje coraz więcej inwestycji dedykowanych wynajmowaniu powierzchni biurowej. Z tego też powodu obiekty te muszą rywalizować ze sobą o pozyskiwanie najemców. W jaki sposób mogą robić to skutecznie?

Pójście w stronę „zielonych” technologii stanowi obecnie jeden z najlepszych elementów zwiększających konkurencyjność w branży. Wysokie oceny zdobywane w certyfikacjach BREEAM i LEED są dla inwestorów nie tylko możliwością skuteczniejszej walki ze zmianami klimatycznymi, ale również stanowią realną przewagę nad konkurencją. Tym samym zmieniają również funkcje obiektów biurowych. Poniżej prezentujemy zestawienie tych najważniejszych.

Zapewnienie komfortowego miejsca do pracy

Podstawową funkcją, jaką posiadają budynki o przeznaczeniu biurowym jest zapewnienie komfortowych warunków do pracy dla najemcy. Z tego też powodu muszą być one wyposażone we wszystkie możliwe udogodnienia, jakich może on potrzebować. Sprawny i wydajny system ogrzewania i chłodzenia, duże powierzchnie przeszkleń zapewniające dostęp do naturalnego światła, odpowiednie umiejscowienie budynku zapewniające prostą i szybką komunikację dla jego użytkowników – to tylko kilka z długiej listy elementów, jakie musi spełniać inwestycja.

Komfortowe warunki pracy przyczyniają się m.in. do poprawy wydajności pracowników, a co za tym idzie, szybszego rozwoju firm podnajmujących powierzchnie biurowe w obiektach tego typu. W jaki sposób możemy wpłynąć na tę funkcję budynku? Z nowoczesnymi rozwiązaniami jest to bardzo proste. Przykładowo najlepszy dostęp do naturalnego światła słonecznego uzyskać możemy poprzez wykorzystanie systemów fasadowych zbudowanych w oparciu o aluminiowe ramy. Aluminium jest materiałem o wiele bardziej wytrzymałym niż PCV, dodatkowo ramy okienne z niego zbudowane są znacznie cieńsze, zapewniając większą powierzchnię przeszklenia.

Dobrym przykładem może być system fasadowy MB-SR50N ZS marki Aluprof. Zapewnia on nie tylko odpowiednie parametry termoizolacyjne i akustyczne, ale również umożliwia montaż systemów żaluzji fasadowych Skyflow do jeszcze lepszej kontroli ilości światła wpadającego do pomieszczeń.

Zmniejszenie śladu węglowego

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełnią ekologiczne budynki biurowe jest również zmniejszenie śladu węglowego powstałego przy ich użytkowaniu. W budownictwie zrównoważonym liczy się bowiem nie tylko technologia i materiały służące do budowy, ale również późniejsze wykorzystanie obiektu.

W tym celu mamy możliwość m.in. zainstalowania systemów pozyskiwania energii ze słońca, aby w jak najmniejszym stopniu korzystać z miejskiej sieci energetycznej produkującej prąd z wykorzystaniem m.in. paliw kopalnych. Fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie w inwestycjach budowlanych, zapewniające częściowe lub nawet całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Pozwala ona również na produkcję prądu na własne potrzeby w sposób zupełnie bezemisyjny. W takich rozwiązaniach doskonale może sprawdzić się świetlik fotowoltaiczny zbudowany przez firmę Aluprof.

Biuro 1

Świetlik w systemie MB-SR50N EI to przykład dynamicznego rozwoju technologii okien, umożliwiającej obecnie integrowanie ich tradycyjnych funkcji z produkcją energii elektrycznej – mówi Viktor Stojanoski, Regional Manager Aluprof. – Stanowi on połączenie profilu Aluprof z szybami fotowoltaicznymi, które wykorzystują innowacyjną technologię kropki kwantowej. Dzięki niej ogniwa w szybie są niewidoczne, a ona sama pozostaje w pełni przezierna i transparentna, zapewniając pełne doświetlenie wnętrza światłem naturalnym – dodaje.

Poza produkcją własnej energii elektrycznej, równie ważna jest jej oszczędność. W przypadku obiektów biurowych najważniejszym elementem wpływającym na ten aspekt jest dobra termoizolacyjność powierzchni szklanych. W tym celu systemy Aluprof MB-SR50N HI+ sprawdzają się doskonale, oferując m.in. wysoki współczynnik Uf wynoszący od 0,59 W/(m2K).

Popularyzacja recyklingu

Wiele mówi się o tym, że eksploatacja zasobów naturalnych naszej planety wkrótce może doprowadzić do ich całkowitego zaniknięcia. W związku z tym bardzo ważne staje się ponowne wykorzystanie tych surowców, które zostały już wcześniej wydobyte i przetworzone.

Obiekty biurowe tworzone w myśl trendu zrównoważonego budownictwa są doskonałym propagatorem takiego rozwiązania. W coraz większej ilości inwestycji mamy do czynienia bowiem z wykorzystaniem materiałów odnawialnych lub pochodzących z odzysku. Do tej pierwszej grupy zaliczamy drewno, coraz popularniejsze nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również użytkowym. Grupa druga to szereg materiałów umożliwiających recykling i ponowne wykorzystanie w kolejnych obiektach. Tutaj świetnym przykładem może być stosowane przez Aluprof aluminium, które na życzenie klienta może pochodzić również z recyklingu. Jest to o tyle ważne, że proces ponownego przetwarzania tego materiału jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż wytworzenie aluminium pierwotnego.

Poprawa estetyki przestrzeni miejskiej

Powstające obecnie budynki biurowe bardzo często stanowią prawdziwe dzieła sztuki wzorniczej i architektonicznej. Ogromne przeszklenia nie tylko doświetlają doskonale wnętrza, ale również bardzo często same w sobie stanowią frontową ozdobę obiektu, świadczącą o jego klasie i wysokiej jakości wykonania.

Z tego też powodu dobór odpowiednich systemów fasadowych ma znaczenie, w przypadku, gdy celem naszej inwestycji budowlanej jest nie tylko ekologia, ale również prestiż wyrażony w bryle i wykończeniu obiektu. W tym przypadku firma Aluprof proponuje szereg rozwiązań zapewniających efekt “Wow!” w każdym przypadku. Jednym z nich jest system ścian słupowo-ryglowych MB-TT50 pozwalający budować ogromne powierzchnie przeszkleń na bazie ram szlifierki okiennej wykonanej z aluminium. Co więcej, system ten cechuje się również wysokim współczynnikiem izolacyjności termicznej (Uf od 0,5 W/(m2K)), co sprawia, że daje gwarancję odpowiedniej izolacji wnętrza w każdych warunkach.

Wadowicka

Wadowicka 3, Kraków, Polska. Zastosowane systemy: MB-45, MB-70HI, MB-78EI, MB-SR50N OW, MB-SR60N EFEKT. Projekt: Medusa Group

Let’s build a better future

Projektowanie zgodne z zasadami trendu budownictwa zrównoważonego w przypadku obiektów biurowych stanowi doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi najemców, dla których ekologiczny aspekt działalności w coraz większej ilości przypadków jest sprawą kluczową. Trend ten pokazuje doskonale, że połączenie biznesu z ekologią jest możliwe i daje wymierne korzyści. Z jednej strony pozwala chronić środowisko naturalne poprzez zeroemisyjne technologie, z drugiej – daje możliwość uzyskania przewag konkurencyjnych zapewniających szybszy zwrot z inwestycji i mniejsze ryzyko występowania pustostanów w wynajmowanych powierzchniach.

Wykorzystanie systemów oferowanych przez Aluprof pozwala łatwiej wpisać się w “zielone” rozwiązania, które nie tylko umożliwią osiągnięcie dobrych ocen w certyfikacjach budowlanych, ale również zapewniają odporność na warunki atmosferyczne oraz wieloletnią wytrzymałość. Tym samym dają pewność, że obiekty budowane z ich wykorzystaniem przysłużą się kolejnym pokoleniom.