Na czym polega architektura i urbanistyka troski?

Bartłomiej Mach News


O środowisko naturalne troszczymy się w wielu rozmaitych aspektach. Nie tylko poprzez segregowanie odpadów i korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast samochodu. Duży wpływ ekologię mają również zmiany zachodzące w branży budowlanej, m.in. trend architektury troski.  

148 sara kulturhus 1

Sara Kulturhus, Skelleftea, Szwecja. Zastosowane systemy: MB-SR50N, MB-86 SI, MB-SR50N OW

Architektura troski, czyli jaka?

Jak wynika z badań, branża budowlana odpowiada za 23% zanieczyszczeń powietrza, 40% zanieczyszczeń wody pitnej i produkcję aż 50% odpadów! Świadomość tych niepokojących danych sprawiła, że wiele firm w tym sektorze postanowiło radykalnie zmienić podejście do własnej misji i wyznawanych wartości. W ten sposób popularność zaczął zdobywać trend budownictwa zrównoważonego. Oparty o świadome wykorzystywanie naturalnych surowców oraz energooszczędnych technologii bardzo szybko zadomowił się w umysłach architektów na całym świecie.

W konsekwencji zaczęto projektować niskoemisyjne obiekty budowlane, wykorzystujące zdobycze technologii do regularnego zmniejszania śladu węglowego w czasie swojego działania. Świadomość potrzeby wdrażania zrównoważonych rozwiązań podgrzewa również działalność Green Building Council, która angażując się w liczne projekty, stara się wprowadzić większą świadomość dotyczącą ekologicznego budownictwa.

Warto jednak mieć na uwadze, że między opisywanym budownictwem zrównoważonym a tytułową architekturą troski istnieje zasadnicza różnica. Obydwa te trendy nie mogą być za jej sprawą stawiane jako równorzędne.

Różnicą tą jest sposób myślenia o obiekcie budowlanym. O ile ekologiczne budownictwo skupia się na budynku, jako przedmiocie funkcjonalnym, mającym za zadanie spełniać określone cele i jednocześnie być przyjaznym dla środowiska, urbanistyka troski rozszerza się na wiele innych aspektów związanych z jego powstawaniem.
Przykładowo, gdy architekt tworzący w duchu zrównoważonym decyduje się wykorzystać w projekcie drewno, robi to, ponieważ jest to surowiec odnawialny wpasowujący się w założenia ekologicznego projektowania. Z kolei postępując zgodnie z wytycznymi architektury troski, ważne jest nie tylko zastosowanie owego drewna, ale również upewnienie się, że jego zdobycie nie spowodowało żadnego uszczerbku środowiska. Co więcej, troską objęci są również wszyscy ludzie zaangażowani w proces powstawania, a następnie użytkowania budynku. Od kompletowania i obróbki materiałów, poprzez budowę, a skończywszy na tych, którzy zajmują się jego utrzymaniem.

Apartamenty przy warzelni browary warszawskie projekt jems architekci sp. z o.o. 2

Browary Warszawskie, Warszawa, Polska. Zastosowane systemy: MB-86 ST, MB-77HS

Jak budować z troską?

Elementy architektury troski przenikają do wielu elementów rzeczywistości. Aby wdrożyć ją w swoich projektach urbanistycznych, wystarczy rozejrzeć się wokół, aby dostrzec doskonałe przykłady do wykorzystania.

Jednym z najlepszych jest recykling materiałów budowlanych, wśród których swoimi możliwościami zdecydowanie wyróżnia się aluminium. Surowiec ten doskonale wpisuje się w trend urbanistyki troski m.in. poprzez oszczędności, jakie niesie ze sobą jego przetworzenie i ponowne wykorzystanie. W tym procesie jesteśmy w stanie oszczędzić nawet 95% energii w porównaniu z produkcją aluminium pierwotnego. Recykling aluminium to również 95% mniej zanieczyszczeń powietrza i aż 97% mniej zanieczyszczeń wody.

Z możliwości, jakie za tym idą, korzysta firma Aluprof, produkująca systemy aluminiowe do produkcji okien i drzwi dedykowane zarówno budownictwu komercyjnemu, jak i mieszkaniowemu. W ofercie firmy znajdziemy rozwiązania wpisujące się w ekologiczne trendy architektury. 

Jako przykłady podać możemy m.in.: 

  • ściany w systemie MB-SR50N, dzięki wysokiemu współczynnikowi izolacyjności termicznej oraz wodoszczelności idealne do budowania przeszklonych fasad budynków,
  • okna i drzwi z systemami MB-86N oraz MB-79N  przeznaczone do budownictwa energooszczędnego,
  • MB-104 Passive z certyfikatem Passive House Institute Darmstadt dla budownictwa pasywnego.

Vinarstvi lahofer dobšice aluprof

Vinařství Lahofer, Dobšice, Czechy. Zastosowane systemy: MB-78EI, MB-SR50N, MB-104 Passive

Budynki, które dbają o otoczenie

Aluminiowe okna, drzwi i fasady z systemami Aluprof znalazły zastosowanie w wielu realizacjach na całym świecie, gdzie możemy dostrzec znaczne wpływy architektury troski. Jednym z najlepszych przykładów zastosowania tych rozwiązań jest Sara Kulturhus – najwyższy drewniany budynek świata, gdzie oprócz wysokiej jakości drewna (pozyskiwanego zgodnie z wszelkimi normami ekologicznymi), zastosowana została wspomniana fasada aluminiowa MB-SR50N HI+.

Innym ciekawym przykładem zastosowania elementów architektury troski jest rewitalizacja starych budynków oraz nadawanie im nowych funkcji poprzez stosowanie ekologicznych rozwiązań. Tym tokiem myślenia poszli architekci rewitalizujący polskie Browary Warszawskie, zmieniając dawną warzelnię piwa w kompleks biurowo mieszkalny, czy też czeską halę Nadraží Havířov, która z budynku dworca zmieniła się w centrum sportowo-kulturowe.

Nadarazi haviirov 16

 Nadraží Havířov, Havířov, Czechy. Zastosowane systemy: MB-70HI, MB-SR50N

Let's build a better future

Architektura troski, w przeciwieństwie do klasycznych trendów projektowania, skupia się nie tylko na budynku jako końcowym produkcie, ale również wszystkich innych działaniach zmierzających do powstania inwestycji. Z tego też powodu wdrożenie w fazie projektowej jej założeń w znacznie wyższym stopniu wpływa na ekologię procesu budowy, od momentu pozyskiwania surowców, poprzez wykorzystanie odpowiednich technologii i prosty, niskoemisyjny proces logistyczny. Wszystkie te elementy złączone razem i koordynowane w odpowiedni sposób przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego w znacznie większym stopniu niż sam niskoemisyjny budynek z najlepszymi możliwymi certyfikatami budowlanymi.

Aluprof ze swoją ofertą systemów okienno-drzwiowych wykonywanych z recyklingowanego aluminium doskonale wpisuje się w trend, pozwalając budować trwałe, "zielone" obiekty z możliwie najmniejszym wpływem na faunę i florę naszej planety. Obiekty, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów posłużą nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom.