Materiały budowlane nowej ery

Administrator


W obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, ekologia i wcielanie w życie idei zrównoważonego rozwoju to już nie tylko kwestia mody i osobistego wyboru każdego z nas, ale konieczność. Naciskają na to organizacje gospodarcze, ruchy społeczne, a przede wszystkim nasza troska o przyszłość planety. Tyczy się to każdej dziedziny życia, również budownictwa. 

Według raportu Otodom.pl z 2020 r. aż 88% poszukujących mieszkania na rynku pierwotnym przyznaje, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości ważnym aspektem są zastosowane rozwiązania ekologiczne. Ten trend widać nie tylko w budownictwie mieszkaniowym.

Podobne zjawisko przedstawia najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2021”, który został opublikowany 22 kwietnia br. Powierzchnia użytkowa obiektów, jakie uzyskały Certyfikację Zielonych Budynków, przekroczyła 23 mln metrów kwadratowych. To 35-procentowy wzrost w ciągu roku! 

Tym samym zielone budownictwo staje się istotnym trendem - zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym. Liczą się tu zastosowane technologie, które pozwolą ograniczyć zużycie energii, komfort użytkowania, a przede wszystkim wykorzystane materiały. 

Aluminium

Wyjątkowy zestaw właściwości powoduje, że aluminium może zrewolucjonizować rynek budowlany. Ma dużą wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej wadze, jest elastyczne, co umożliwia osiągnięcie pożądanego kształtu, a ponadto posiada naturalną powłokę, która zabezpiecza je przed korozją. Jest także niezwykle ekologicznym materiałem. To czwarty, najbardziej powszechny pierwiastek na naszej planecie. Proces jego produkcji ma ograniczony wpływ na środowisko i wymaga niewielkiej ilości energii w porównaniu do innych materiałów, a podczas recyklingu zachowuje pełnię swoich właściwości.

Nic więc dziwnego, że wykorzystywany jest w rozmaitych branżach - od urządzeń elektronicznych codziennego użytku po promy kosmiczne – a jego popularność wciąż rośnie. Ten trend nie omija również budownictwa. Stosuje się go między innymi w systemach fasadowych, oknach i drzwiach. Dzięki wysokiej wytrzymałości i niewielkiej wadze konstrukcje z aluminium mogą osiągać znaczące rozmiary, a łatwość obróbki oferuje możliwość uzyskiwania dowolnych, zaprojektowanych kształtów. 

Materiał zyskuje swoich zwolenników nie tylko w przypadku wielkopowierzchniowych biurowców czy hoteli. Po aluminium coraz częściej sięga się również w budownictwie jednorodzinnym. Aluminiowa stolarka jest trwała i szczelna, co wpływa na energooszczędność budynku, w którym ją zastosowano. Ponadto okna cechują się większą odpornością na warunki atmosferyczne w porównaniu z tymi z drewna czy PCV.

Szkło

W nowoczesnym budownictwie często występuje w parze z aluminium, na co wpływ mają zarówno walory wizualne, jak i ekonomiczne. To materiał mający duży wpływ na energooszczędność użytkowania budynków i tym samym ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zastosowanie niskoemisyjnego szkła zmniejsza straty ciepła, a tym samym ilość energii potrzebną do ogrzania budynku. Z drugiej strony, wiosną i latem w budynkach, gdzie wykorzystano wysokoefektywne szkło przeciwsłoneczne zmniejsza się zużycie mocy przez urządzenia klimatyzacyjne.

Na tym nie koniec wskaźników ekonomicznych, które przemawiają za wykorzystywaniem szkła w nowoczesnym, zielonym budownictwie. Wykorzystywane obecnie technologie pozwalają również na oszczędność wody. Powłoka zastosowana w szkle samoczyszczącym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Pod wpływem słońca zanieczyszczenia organiczne na szybie rozkładają się i stają łatwiejsze do usunięcia. Ponadto ten materiał ma właściwości hydrofilne. Dzięki temu w trakcie opadów atmosferycznych zanieczyszczenia spływają z szyb razem z wodą. Koszty eksploatacji budynku oraz ilość zużytej wody zostają więc znacznie ograniczone.

Wielkie, przeszklone powierzchnie w budynkach, to również więcej światła dziennego docierającego do środka. To przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej, a przede wszystkim samopoczucie i zdrowie użytkowników obiektów.

Drewno

Na pewien czas ten surowiec ustąpił popularności innym materiałom budowlanym, ale obecnie przeżywa swój renesans. Zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych o dużej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Drzewo podczas wzrostu przetwarza więcej dwutlenku węgla niż powstaje podczas jego późniejszej obróbki, przez co emisja CO2 jest ujemna. Na uwagę zasługuje również fakt łatwości wyburzania drewnianych obiektów i możliwość ponownego zastosowania odzyskanego surowca. 

Co więcej drewno nie jest już wykorzystywane jedynie w budownictwie rodzinnym. Rozwój technologii sprzyja stosowaniu go w śmiałych i ambitnych projektach. Wieżowce z konstrukcją opartą o ten materiał buduje się między innymi w Skandynawii, Niemczech, Austrii czy Wielkiej Brytanii. Przykładem takiej inwestycji jest Sara Kulturhus – obiekt o 20 kondygnacjach, który zostanie otwarty latem tego roku. Ten wyjątkowy dom kultury ma być jednym z najwyższych drewniano-aluminiowych budynków na świecie oraz stać się symbolem Norwegii.