Jak oszczędzać w biurowcach – 9 sposobów na obniżenie kosztów zużycia energii w budynkach biurowych

Bartłomiej Mach News


Cc958a84f8bfa4fccecd271aa4177d83

The Greenwich, New York, Stany Zjednoczone. Zastosowane systemy: MB-77HS, MB-SE98 SG, MB-SR60N

Koszty energii rosną. To sprawia, że właściciele lub najemcy obiektów komercyjnych muszą zacząć zwracać większą uwagę na koszty eksploatacji obiektów, z których korzystają. O oszczędność energii warto dbać już na etapie projektowania budynku. Zwróci się to z nawiązką.

Zastosowanie Trias Energetica 

Koncepcja Trias Energetica opracowana w Holandii w Delft University of Technology bazuje na trzech zasadach: 

  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, 
  • efektywne korzystanie z paliw kopalnych, 
  • unikanie niepotrzebnych strat energii. 

Budowane w duchu Trias Energetica budynki uzyskują do 30% niższe zapotrzebowanie na energię niż budynki budowane tradycyjnie. 

Odpowiednie projektowanie stref w budynku 

Możliwość redukcji strat ciepła daje odpowiedni projekt architektoniczny, w którym uwzględnia się sposób korzystania z budynku. Zaprojektowanie pomieszczeń wykorzystywanych przez pracowników od strony południowej i wschodniej, a pomieszczeń socjalnych, magazynów, pomieszczeń gospodarczych, toalet od strony północnej pozwala zredukować koszty ogrzewania pomieszczeń, w których temperatura może być nieco niższa. 

Energooszczędne okna, drzwi i fasady

Atrakcyjny wizualnie i ciepły? To możliwe przy wykorzystaniu systemów energooszczędnych stosowanych do aluminiowych okien i drzwi czy do elewacji budynków. Parametry izolacyjności najnowszych systemów aluminiowych umożliwiają ich wykorzystanie nawet w budynkach pasywnych. To najlepszy dowód na to, że budowanie z aluminium jest energooszczędne. 

Systemy Aluprof takie jak MB-104 Passive, MB-86N czy MB-79N spełniają najwyższe normy energooszczędności – mówi  Michiel van Duren, Managing Director bij Aluprof Nederland BV. – Zarówno okna jak i drzwi aluminiowe w systemie MB-79N, który umożliwia wykonywanie konstrukcji z oknami stałymi, rozwieranymi i uchylnymi, jak i w systemie MB-86N przeznaczonym do konstrukcji o dużych gabarytach, oferują doskonałe parametry termiczne i szczelnościowe – dodaje. 

F9eca3d65b011f8fef106fc21b625d6f

The Stage Building 5, The Stage Marketing Suite, 22 Hewett St, London EC2A 3NL, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-SR50N A EFEKT

Efektywne energetycznie zarządzanie dostępną przestrzenią 

O ile część prac należy wykonać na poziomie projektu konstrukcyjnego, wewnętrzny układ pomieszczeń do pracy może zostać zaprojektowany w późniejszym etapie. Dopasowując układ pomieszczeń do cyklu pracy pracowników, zyskujemy możliwość redukcji kosztów ogrzewania czy oświetlenia. 

Świetnie sprawdzą się w tym celu lekkie ścianki działowe Aluprof MB Harmony Office, które pozwalają tworzyć wewnętrzne szklane boksy biurowe o wysokiej izolacji akustycznej. Są one odpowiedzią na potrzeby biur typu open office, a dodatkowo pozwalają efektywniej zarządzać temperaturą w pomieszczeniach, która może być dopasowywana do trybu pracy firmy. 

Aluprof 2021 mb harmony duo scena04 view01 p

Zastosowane systemy: MB-Harmony Office

  • Wybór efektywnego ekonomicznego sposobu ogrzewania budynku 

Dobrym wyborem może być pompa ciepła, która wyposażona w dodatkowy wymiennik ciepła może wykorzystywać ciepło odpadowe z chłodzenia na inne cele, na przykład podgrzewanie wody użytkowej.

  • Wykorzystanie fotowoltaiki i mini turbin wiatrowych 

Pozyskiwanie naturalnych źródeł energii odnawialnej jest w budownictwie komercyjnym coraz częstsze. Warto śledzić nowości w tym obszarze, bo na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań możliwych do zastosowania zarówno w nowych, jak i istniejących inwestycjach. Przykładem takiego rozwiązania z zakresu fotowoltaiki jest świetlik dachowy z technologią kropki kwantowej w naszym systemie MB-SR50N EI. To przełom w zakresie dbania o bilans energetyczny budynków komercyjnych – wyjaśnia  van Duren.

Jest to połączenie profili Aluprof z szybami fotowoltaicznymi. Świetlik stanowi część dachu budynku (spełniając oczywiście normy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego), a jednocześnie dzięki swojej transparentności doświetla pomieszczenia, generując przy okazji energię elektryczną. 

  • Zielone dachy 

Typowe płaskie dachy budynków biurowych można zagospodarować zielenią. Nie tylko wpłynie to na redukcję emisji CO2 do atmosfery, ale czynnie wesprze bilans energetyczny budynku. Dodatkową zaletą jest przyjemna dla oka przestrzeń, która może być opcją na pracowniczy taras. 

O zielonym dachu warto pomyśleć szczególnie planując instalację fotowoltaiczną. Jak wykazują badania przeprowadzone przez Uniwersytet Nauk Stosowanych im. Wilhelma Büchnera otoczenie roślin może poprawić wydajność systemu fotowoltaicznego o 4-8%.  

W przypadku zielonych dachów i tarasów w budynkach biurowych można wykorzystać nowy produkt Aluprof pergolę MB-OPENSKY 120. W sezonie letnim zapewnia zadaszoną, ale otwartą przestrzeń – np. do spotkań lub pracy, a przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych wystarczy zastosować szklane panele przesuwne czy screeny. 

Mb opensky 120 2

Zastosowane systemy: MB-OPENSKY 120

  • Redukcja nagrzewania budynku – screeny

To rozwiązanie idealnie sprawdza się w budynkach biurowych. Systemy osłon przeciwsłonecznych takie jak SkyRoll ZIP, CLASSIC czy ECO zapewniają redukcje nagrzewania się budynku przy jednoczesnym zachowaniu dobrej widoczności na zewnątrz. Specjalistyczne tkaniny wykorzystywane w systemach tworzą barierę dla światła, w efekcie nie ma efektu lśnienia na monitorach, a pracownicy mogą pracować bez konieczności korzystania z dodatkowych, sztucznych źródeł oświetlenia. Jest to ważne nie tylko z perspektywy oszczędności energetycznych, ale przede wszystkim stanu psychicznego pracowników. Praca w naturalnym świetle wpływa bowiem korzystnie na samopoczucie. 

Screeny Aluprof mogą być wyposażone w czujniki słońca i działać automatycznie a inwestor może wybrać współczynnik Of określający przezierność tkaniny. 

Screen text

Zastosowane systemy: SKYROLL Classic

Automatyka wspierająca oszczędności energetyczne 

Nie można też zapominać rozwiązaniach, które pozwalają redukować zużycie energii już w trakcie użytkowania budynku. Przykładem może tu być: 

  • nocna redukcja temperatury,  
  • automatyzacja żaluzji i przesłon okiennych w oparciu o czujniki pogodowe, 
  • czujniki ruchu (wg. badania Phillips przekłada się to na redukcję 38,2% kosztów oświetlenia), 
  • zarządzanie poborem mocy przez komputery i monitory, 
  • stosowanie czujników monitorujących zużycie energii.

Let’s Build a Better Future

Choć za redukcją zużycia energii w obiektach biurowych przemawiają głównie względy oszczędnościowe i ekologiczne, nie można zapominać, że dla inwestorów liczy się też zwrot z inwestycji i rentowność obiektu. Inwestując w obiekt energooszczędny inwestor ma zatem pewność, że uzyska wyższe ceny najmu. Pamiętać trzeba też o tym, że od tego roku, minimalna klasa energetyczna budynku biurowego, by mógł być użytkowany, to C.  Popyt na obiekty o najwyższej klasie będzie zatem rósł i inwestycja w energooszczędność już od samego początku to gwarancja ekonomicznego sukcesu całej inwestycji.