Jak budować, by zaoszczędzić na rachunkach za energię i ciepło?

Administrator News


Koszty ogrzewania i energii martwią nie tylko indywidualnych odbiorców. Coraz mocniej odczuwa je także sektor usługowy i przemysł. Dla takich branż jak hotelarstwo czy gastronomia rosnące ceny energii stają się poważnym problemem, bo zaczynają być niewspółmiernie wysokie w stosunku do kosztów operacyjnych. Branża budowlana musi odpowiedzieć na potrzeby energooszczędnego budownictwa. I to maksymalnie szybko.

Koszty energii dla branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz przemysłowej znacząco wzrosły, co stawia te sektory przed poważnymi wyzwaniami. Przerzucanie dodatkowych kosztów na konsumentów staje się trudne, ponieważ ci również odczuwają skutki inflacji i wykazują większą ostrożność w wydatkach.

Specjaliści rynku nieruchomości zauważają, że coraz więcej inwestorów – czy to indywidualnych, czy komercyjnych – poszukuje obiektów, które ze względu na swoją efektywność energetyczną, będą w stanie zapewnić zmniejszenie kosztów zużycia energii.

O czym pamiętać budując dom, hotel czy obiekt przeznaczony na działalność usługową?

Podstawą energooszczędności jest całościowe zaprojektowanie budynku tak, by maksymalnie wspierał redukcję zużycia energii. Zaczynając od energooszczędnych fasad (np. systemu aluminiowego MB-TT50, którego izolacyjność termiczna Uf rozpoczyna się od 0,5W/m2K), przez dobór odpowiednich przeszkleń okiennych i drzwiowych oraz przegród, zaprojektowanie układu pomieszczeń i komunikacji tak, by wspierały koncentrację energii w strefach ciepła i pozwalały na redukcję energii w obszarach, które mniej jej wymagają, aż po wyposażenie budynku w nowoczesne systemy pozyskiwania energii w postaci ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła lub rekuperacji.

Każdy z tych elementów może docelowo obniżać koszty eksploatacji budynku. Łącznie, mogą pozwolić na stworzenie obiektu o minimalnym lub nawet zerowym zapotrzebowaniu na energię. Co warto wykorzystać?

Przeszklenia od strony południowej i południowo-zachodniej

Dawniej uważano, że duże przeszklenia są nieefektywne energetycznie – powodują duże straty, których nie równoważy nagrzewanie pomieszczenia dzięki wpadającemu do pomieszczenia słońcu.

Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne materiały i technologie, które pozwalają tworzyć przeszklenia o wysokich parametrach. Przykładem mogą być okna i drzwi w aluminiowym systemie Aluprof MB-104 Passive, który można wykorzystywać w budownictwie pasywnym i który uzyskuje parametry izolacyjności termicznej Ud od 0,62 W/m2K.

B48fd83c b1ea 4fff 925d f89088b05eee

SIEMENS CAMPUS, DIDSBURY TECHNOLOGY PARK, Hebburn, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-104 Passive, MB-SR50N


System MB-104 Passive SI został wyróżniony certyfikatem Passive House Institute Darmstadt, a to najlepsze potwierdzenie jego energooszczędności – wyjaśnia Emmanuel Gregoire, Managing Director bij Aluprof Belgium NV.

Zatem im więcej światła i słońca będzie mogło wpadać do obiektu zimą, tym lepiej! To nie tylko estetyka, ale również chęć zminimalizowania kosztów ogrzewania sprawiła, że duże przeszklenia stały się tak modne.

Wybierając drzwi tarasowe z takimi systemami jak np. MB-Skyline Type R od Aluprof zyskujemy możliwość stworzenia przeszklenia o niemal nieograniczonej długości, w którym słupek wynosi zaledwie 25 mm, a profile skrzydła są ukryte w ościeżnicach. Efekt? Jednolita tafla szkła i maksymalne doświetlenie wnętrza.

Aluprof 2022 mb skyline type r scena01 view01 p

Zastosowane systemy: MB-Skyline Type R


Osłony przeciwsłoneczne z automatyka pogodową

Duże przeszklenia nie są też problemem latem, kiedy zależy nam na tym, by nie nagrzewać zanadto pomieszczeń. Wystarczy system osłon przeciwsłonecznych typu screen Skyroll, by zachowując widoczność na zewnątrz, chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, nadmiarem światła, a nawet owadami, gdyż systemy te mogą pełnić funkcję moskitiery.

Screen skyroll aluprof

Zastosowane systemy: System osłon przeciwsłonecznych Screen Skyroll.


Myśląc o ekonomizacji zużycia energii warto rozważyć, wraz z zakupem osłon przeciwsłonecznych, montaż systemu automatyki pogodowej, która pozwala na sterowanie przesłonami w zależności od temperatury powietrza czy poziomu nasłonecznienia, deszczu, wiatru. To doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w domach mieszkalnych, ale również w biurach i hotelach.

Oczywiście przeszklenia stawiamy od strony południowej, ewentualnie południowo – zachodniej, część północną zaś najlepiej dodatkowo osłonić. Można osiągnąć to np. poprzez zalesienie działki – drzewa przechwycą wiatr i powstrzymają zacinający deszcz. Innym rozwiązanie jest też taka konstrukcja budynku, która w części północnej umieszcza pomieszczenia, które mogą być nieco chłodniejsze. W przypadku domów mieszkalnych może to być garaż lub pomieszczenia gospodarcze, w przypadku obiektów komercyjnych magazyny lub inne pomieszczenia, w których temperatura może być nieco niższa.

Produkcja własnej energii

Panele fotowoltaiczne to naprawdę doskonałe rozwiązanie tam, gdzie zużycie energii w ciągu dnia jest spore. A tak właśnie jest w obiektach komercyjnych. Warto śledzić najnowsze rozwiązania technologiczne w tym obszarze, bo efektywność ogniw rośnie bardzo szybko. Już teraz ogniwa perowskitowe, które działają w słabych warunkach oświetleniowych, osiągają wysoką sprawność i staja się coraz bardziej stabilne.

Innowacje pojawiają się stale – podkreśla Emmanuel Gregoire. W Aluprof niespełna pół roku temu wprowadziliśmy do oferty innowacyjny produkt – świetlik dachowy z szybami fotowoltaicznymi. Dzięki wykorzystaniu technologii kropki kwantowej ogniwa są niewidoczne, a szyba zachowuje transparentność. Od momentu wprowadzenia świetlika do systemu MB-SR50N EI widzimy duże zainteresowanie takim rozwiązaniem właśnie u inwestorów komercyjnych.

Unikalny w skali swiata swietlik dachowy aluprof

Zastosowane systemy: Świetlik fotowoltaiczny MB-SR50N EI


Let’s build a better future

Rosnące koszty energii sprawiają, że wiele gospodarstw domowych zmaga się z trudnościami w opłacaniu rachunków za gaz i prąd. Coraz więcej osób dostrzega potrzebę poprawy efektywności energetycznej swoich domów, aby zredukować wydatki. W wynajmowanych mieszkaniach rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które pozwolą na lepsze zarządzanie budżetem, a właściciele coraz częściej rozważają inwestycje w energooszczędne technologie, izolację, panele słoneczne czy wymianę okien.

W budownictwie, jak w medycynie – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto zwrócić uwagę na efektywność energetyczną obiektu już na etapie jego projektowania i wybierać sprawdzone, ale jednocześnie nowoczesne rozwiązania – dodaje Emmanuel Gregoire.