Domy pasywne to domy przyszłości?

Administrator News


W ciągu ostatnich kilkunastu lat branża budowlana przeszła szereg rewolucyjnych zmian. Jedną z nich jest trend budownictwa pasywnego. Trend, który znajduje się na najlepszej drodze do pozostania w najbliższej przyszłości jednym z podstawowych założeń budowlanych budownictwa mieszkaniowego, biurowego, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Budownictwo konwencjonalne i pasywne

Konieczność zapewnienia najwyższej funkcjonalności budynków sprawia, że branża budowlana sięga po coraz nowocześniejsze technologie służące do ich konstruowania. Technologie te coraz częściej nastawione są nie tylko na zapewnienie odpowiedniej ochrony, ale przede wszystkim znaczne ograniczenie śladu węglowego, który obiekty generują od powstania fundamentów, a na rozbiórce kończąc.

Istotny wpływ ekologii na branżę budowlaną sprawił, że dzisiaj coraz częściej projektanci i inwestorzy sięgają po rozwiązania mające na celu zachowanie funkcjonalności i rentowności stawianego budynku przy jednoczesnym wprowadzeniu szeregu rozwiązań mających zminimalizować wpływ na środowisko naturalne, a co w szerszej perspektywie wpisuje się w rozwiązania przeciwdziałające postępującym zmianom klimatycznym.

Budownictwo pasywne to przyszłość

Jednym z najważniejszych rozwiązań proponowanych przez ekspertów z branży budowlanej i architektonicznej, jest trend budownictwa pasywnego, czyli projektowania budynków w taki sposób, aby zapewniały pełną funkcjonalność przy znacznie niższym zapotrzebowaniu energetycznym w porównaniu do obiektów stawianych przy pomocy tradycyjnych technologii.

O jak dużej oszczędności mówimy? Zgodnie z definicją, za budynek pasywny uważa się obiekt, którego zapotrzebowanie na energię wynosi maksymalnie 15 kWh/m2/rok. Z kolei budynki stawiane przy pomocy tradycyjnych technologii zużywają jej znacznie więcej, nawet 200 kWh/m2/rok. Oznacza to, że obiekt pasywny zużywa w ciągu roku nawet dziesięciokrotnie mniej energii, co przekłada się w ogromnym stopniu na generowane przez niego koszty.

Dlatego też dzisiejsi inwestorzy, chcąc stawiać budowle mające służyć przyszłym pokoleniom, coraz częściej zwracają uwagę na technologie zapewniające pasywność. Jakie rozwiązania są w stanie wspomóc ich w tych działaniach?

Photo 2

 Siemens Campus, Didsbury Technology Park, Hebburn, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-104 Passive, MB-SR50N

 Czy pasywność to trend przyszłości?

Wspomniane wcześniej zmiany klimatyczne, jakie zachodzą na całym świecie, zmusiły wiele sektorów gospodarki do zmiany spojrzenia na swoją działalność. Z tej przyczyny branża budowlana w relatywnie krótkim czasie zaczęła ewoluować w stronę ekologicznych rozwiązań, zapewniających jednocześnie znaczną redukcję śladu węglowego przy produkcji komponentów, budowie i użytkowaniu obiektów, a jednocześnie zapewniających pełną funkcjonalność dla późniejszych użytkowników.

Technologie pasywne w tej kwestii pozwalają uzyskać znaczne przewagi w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami budowlanymi. Z punktu widzenia inwestorów istotne są trzy kwestie:

  • nawet dziesięciokrotnie niższe koszty energii niezbędnej do zasilenia budynków pasywnych w porównaniu z budynkami tradycyjnymi,
  • niższe ryzyko pustostanów w nowych obiektach m.in. ze względu na dużą rolę ekologii w procesach decyzyjnych najemców przestrzeni komercyjnych oraz prywatnych,
  • wyższa wartość rynkowa obiektów dzięki zastosowaniu przyszłościowych, rozwijających się technologii.

To sprawia, że pasywność jest obecnie w cenie i wielu producentów elementów budowlanych tworzy dedykowane produkty przeznaczone właśnie do użycia w projektach opartych na tym trendzie. Warto dodać, że budownictwo pasywne będzie rozwijać się coraz szybciej z uwagi na globalny kryzys surowcowy i rosnące koszty energii.

Photo 3 mb 104 passive 1500

 MB-104 Passive, Aluprof.com

 Rozwiązania dedykowane do budownictwa pasywnego

Aby spełnić normy budownictwa, niezbędna jest odpowiednia stolarka okienna, która pełni bardzo ważną funkcję z perspektywy potencjalnych strat ciepła, czy efektywnych, pasywnych zysków energii. Warto tutaj wspomnieć o systemach marki Aluprof. Pierwszym z nich są okna i drzwi MB-104 Passive. Ich charakterystyczną cechą jest wysoki wskaźnik izolacyjności termicznej (UW od 0,53 W / m2K) zapewniający najniższe możliwe straty ciepła, a co za tym idzie – mniejsze wydatki ponoszone na ogrzanie bądź schłodzenie pomieszczeń w zależności od warunków panujących na zewnątrz.

Produkt ten posiada również certyfikat Passive House Institute Darmstadt nadawany elementom i technologiom stosowanym w budownictwie pasywnym.

Drugim wartym uwagi rozwiązaniem, jakie Aluprof oferuje inwestorom zainteresowanym pasywnością swoich obiektów jest fasada MB-SR50N HI+ dla której wskaźnik izolacyjności termicznej wynosi >0,85 W/(m2K).

Aluminium wykorzystywane do obydwu systemów produkowane jest w oparciu o najnowocześniejsze technologie przemysłowe pozwalające zminimalizować ślad węglowy. Co więcej, firma wykorzystuje również surowiec pochodzący z recyclingu, dzięki czemu jej wpływ na środowisko naturalne jest jeszcze mniejszy.

Photo 4

Maraton, Poznań, Polska. Zastosowane systemy: MB-70HI, MB-78EI, MB-78EI ścianki bezszprosowe, MB-SR50N HI+

Let’s build a better future

Kurcząca się dostępność naturalnych surowców energetycznych i wiążąca się z tym konieczność szukania alternatyw sprawia, że jednym z podstawowych problemów, z jakimi mierzy się branża budowlana w obecnych czasach to zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków w celu ochrony pozostałych zasobów oraz zmniejszenia emisyjności.

To właśnie trend budownictwa daje inwestorom konkretne finansowe (wizerunkowe także) argumenty do wyboru tej właśnie ścieżki. W walce o lepsze jutro firma Aluprof zapewnia im niezbędne możliwości wykorzystania systemów okienno-drzwiowych i fasadowych spełniających rygorystyczne energooszczędne normy.

W ramach wsparcia dla proekologicznych i przyszłościowych działań w branży budowlanej, marka już po raz czwarty organizuje konkurs Obiekt Roku w systemach Aluprof mający na celu wybór najlepszych inwestycji budowlanych skupionych na niskoemisyjności oraz pasywności. W obecnej edycji udział biorą obiekty wybudowane w latach 2018 - 2022, a zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 września 2022 roku.

Regulamin konkursu, zasady a także formularz zgłoszeniowy dla inwestycji znajdują się na stronie Future Builders.