Dlaczego certyfikacja budynków jest kluczowa w kontekście transformacji energetycznej?

Administrator News


Branża budowalna stara się reagować na kryzys klimatyczny na różne sposoby – jedne z nich są skuteczniejsze, inne nieco mniej. Skala zmian w perspektywie transformacji energetycznej musi być imponująca, a w tym z kolei pomocne są już od lat certyfikaty ekologiczne. Dowiedz się, dlaczego certyfikacja budynków to szansa na lepsze jutro dla nas i przyszłych pokoleń. 

Najpopularniejszym systemem międzynarodowej certyfikacji budynków w Rumunii jest LEED. Według tej organizacji, w Rumunii zarejestrowano 119 budynków z tym certyfikatem. Dla porównania – w bazie BREEAM widnieją tylko 27 realizacje, a w bazie DGNB symboliczne 3 projekty.

Dlaczego więc rynek inwestycyjny, jak i budowlany powinien zwrócić większą uwagę na certyfikację? Jakie jeszcze korzyści, oprócz środowiskowych, mogą uzyskać podmioty biorące udział w całym procesie inwestycyjnym?

1. Certyfikacja oznacza lepszą adaptację do zmian klimatycznych

Rekordowe temperatury, które sięgały w Rumunii czterdziestu stopni Celsjusza w cieniu tego lata, to tylko przedsmak tego, czego możemy się spodziewać w kolejnych latach – nie wspominając już o dekadach. Nie ma tutaj miejsca na żadne spekulacje – temperatury będą rosły, a anomalie pogodowe będą miały często katastrofalny wpływ na ludzi.

Zmiany klimatyczne i konieczność transformacji energetycznej powodują, że rynek nieruchomości na całym świecie zaczyna się zmieniać. Inwestowanie w konwencjonalne budownictwo, w budynki, które latem będą „pożerać” ogromną ilość energii tylko po to, żeby się „schłodzić” zaczyna być z perspektywy biznesowej coraz bardziej ryzykowne. Tym bardziej, że otoczenie prawne dla takich inwestycji, zdaje się być coraz mniej sprzyjające, co wpływa z kolei na ocenę ryzyka i popyt.

Niskoemisyjne, zrównoważone budownictwo to szansa na lepszą adaptację sektora rezydencjalnego i biurowego do zmian i wyzwań, które stają się coraz bardziej „palące”.

Ffhufigggfdgderg343

61 Ninth Avenue, Nowy Jork, USA. Zastosowane systemy: MB-SR60N, MB-SR60NY. Certyfikat LEED Gold. Projekt: Rafael Viñoly Architects PC

2. Certyfikacja oznacza przewagę konkurencyjną

Certyfikowany budynek to przewaga konkurencyjna, która jest wykorzystywana na wielu poziomach. Biura architektoniczne i projektanci chwalą się tego typu realizacjami, pokazując je na pierwszych stronach swoich portfolio, deweloperzy mogą skuteczniej przyciągać najemców językiem korzyści, gwarantując niższe koszty eksploatacyjne, a sami najemcy mogą liczyć na korzyści wizerunkowe i employer brandingowe.

Świadomość ekologiczna, szczególnie w krajach, gdzie notuje się regularnie rekordy temperatur, będzie z roku na rok coraz większa, a certyfikowane realizacje to szansa na wyróżnienie się na rynku.

3. Certyfikacja to gwarant jakości

Certyfikacja ekologiczna obejmuje szereg czynników. Przykładowo, certyfikację LEED ocenia się w sześciu kluczowych kategoriach:

  1. Lokalizacji budynku i transportu;
  2. Zrównoważonego i ekologicznego zagospodarowanie terenu;
  3. Oszczędności wody;
  4. Oszczędności energii;
  5. Wykorzystania ekologicznych materiałów i surowców;
  6. Jakości środowiska wewnętrznego.

Pod uwagę bierze się także innowacyjność zastosowanych rozwiązań. Wielopoziomowość oceny LEED daje efekt w postaci powtarzalności wysokiej jakości danych realizacji, co jest pozytywnie odbierane przez wszystkie podmioty biorące udział w procesie inwestycyjnym.

F435fhufigggfdgd534erg343

Merchant Square, Belfast, UK. Zastosowane systemy: MB-SE75. Certyfikat: BREEAM Excellent. Projekt: Like Architects


Let’s build a better future

Zdając sobie sprawę z wyzwań, jakie są przed nami w kontekście transformacji energetycznej, jako marka Aluprof od lat rozwijamy produkty niskoemisyjne i pasywne, które świetnie sprawdzają się do budownictwa zrównoważonego i uzyskującego wysoki wskaźnik procentowy ekologicznej certyfikacji.

Warto tutaj wspomnieć chociażby system okienno-drzwiowy MB-104 Passive, który uzyskał prestiżową certyfikację Passive House Institute w Darmstadt (PHI). Nasze innowacyjne systemy otrzymały także brązowy certyfikat Cradle Certified™ – warto tu wymienić system fasadowy MB-SR50N HI+ jak i systemy okienno-drzwiowe MB-86 SI, MB-86 Casement, MB-86 ST, MB-70HI i MB-70. Certyfikat Cradle to Cradle gwarantuje, że wszystkie części składowe produktu można wykorzystać w procesie recyklingu.