BREEAM czy LEED – porównanie popularnych certyfikatów ekologicznych

Administrator News


Certyfikacja ekologiczna budynku to nie tylko prestiż czy świadectwo prowadzenia odpowiedzialnego społecznie i środowiskowo biznesu, ale również sposób na podniesienie wartości obiektu oraz zwiększenie jego atrakcyjności w oczach potencjalnych nabywców czy najemców. Czy lepiej zdecydować się na certyfikat BREEAM, czy LEED? Który z nich jest bardziej rozpoznawalny?

Co różni certyfikaty BREEAM i LEED?

Oba systemy certyfikacji energetycznej budynków powstały w latach 90. BREEAM jest certyfikatem europejskim, powstał w UK. LEED zaś w USA kilka lat później. Oba są wielokryterialne, co oznacza, że przy ocenie sprawności energetycznej i ekologii budynku bierze się pod uwagę bardzo wiele zmiennych, od rodzaju materiałów budowlanych, przez jakość konstrukcji, izolacji, po trwałość oraz wpływ, jaki na środowisko będzie miała renowacja lub utylizacja obiektu. Ważny jest zatem nie sam moment konstrukcji, lecz cały cykl życia obiektu.

Dość dużą różnicą między certyfikatami jest ich cena. Organizacje, które za nie odpowiadają, wybrały odmienne modele monetyzacji. BRE, które odpowiada za BREEAM, oferuje niższy koszt dla inwestora, ale zdobycie uprawnień, by móc zostać asesorem są kosztowne. Z kolei US Green Building Council (LEED) stawia na powszechność asesorów dzięki dość tanim kosztom szkoleń i odnowień kwalifikacji. Promotorów systemu jest zatem dużo, ale na inwestorów czeka spory koszt certyfikacji.

Hourglass

Hourglass, Amsterdam, Holandia. Zastosowane systemy: MB-86 SI, MB-SR50N, MB-SR60N.

Tak naprawdę, dla inwestora nie do końca liczy się koszt certyfikatu, lecz to, jaki zwrot z tej inwestycji będzie dzięki niemu w stanie uzyskać – wyjaśnia Michiel van Duren, Managing Director z Aluprof Nederland BV. O wyborze sposobu certyfikacji powinna zatem zdecydować rozpoznawalność danego certyfikatu wśród potencjalnej grupy docelowej nabywców czy najemców. A o potwierdzenie energooszczędności budynku grupy te pytają coraz częściej, bo rosnące ceny energii nie pozostawiają złudzeń, będzie już tylko drożej. Dlatego stosowanie energooszczędnych rozwiązań jest niezwykle ważne – dodaje ekspert.

Popularność certyfikatów ekologicznych na świecie

W Europie zdecydowanie prym wiedzie BREEAM. Jest bardziej popularny nie tylko dlatego, że ma odrobinę dłuższą historię, ale jako rdzennie europejski miał większe szanse penetracji rynku. W Holandii certyfikatami BREEAM może pochwalić się ponad 3350 budynków, a LEED jedynie około 130. Statystyki są podobne w całej Europie, gdzie na inwestycje w LEED decydują się zazwyczaj inwestorzy z USA. Warto pamiętać, że większa popularność BREEAM nie wynika z tego, że jest to „lepszy” certyfikat, a z uwarunkowań historycznych oraz ekonomicznych.

Nasze systemy okienno-drzwiowe i fasadowe Aluprof zastosowano w kilkudziesięciu budynkach, które uzyskały certyfikację BREEAM (w tym na poziomie Outstanding). Mieliśmy między innymi przyjemność dostarczać systemy fasadowe dla obiektu Hourglass w Amsterdamie, który uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent – wyjaśnia van Duren.

Systemy takie jak MB-SR60N zostały wykorzystane również w certyfikowanych budynkach LEED. Na przykład nowojorskim 61 Ninth Avenue – dodaje ekspert.

61 ninth avenue

61 Ninth Avenue, Nowy Jork, USA. Zastosowane systemy: MB-SR60N, MB-SR60NY.

A może GPR Gebouw lub Cradle to Cradle?

Choć BREEAM i LEED to najbardziej rozpoznawalne certyfikacje ekologiczne, które gwarantują niskoemisyjność budynku, to warto zwrócić uwagę również na inne obecne na rynku metody oceny energetycznej. W Holandii funkcjonuje również Energy Label oraz GPR Gebouw. Ten pierwszy, o dość ograniczonych możliwościach umożliwia nadanie oznaczenia od G do A++ istniejącym budynkom. GPR Gebouw bierze pod uwagę również jakość użytkowania oraz przyszłą wartość obiektu.

Ralph van der Kooij, Sales manager bij Aluprof Nederland BV podkreśla, że szczególnie mocno rozwija się certyfikacja Cradle to Cradle. Koncepcja odnosi się nie tylko do budownictwa. Dotyczy każdej gałęzi przemysłu, a certyfikacja Cradle to Cradle jest potwierdzeniem tego, że firma, która go uzyskała, tworzy produkty, których wszystkie elementy składowe można recyklingować. To prestiżowe wyróżnienie, ważne w budownictwie podwójnie, bo to właśnie ta branża jest jednym z największych generatorów odpadów na świecie.

Aluprof uzyskał certyfikat Cradle to Cradle dla kilku swoich produktów, między innymi systemu fasadowego MB-SR50N HI+ i systemów okienno-drzwiowych MB-86 SI czy MB-70 – dodaje ekspert.

Wybór certyfikatu ekologicznego to decyzja, która jest nie tylko wyrazem dbałości inwestorów o środowisko. Przekłada się ona realnie na wyniki finansowe inwestycji, dlatego warto zadbać o to, by nie zabrakło potwierdzeń tego, że obiekt został wybudowany zgodnie z najnowszymi, zielonymi trendami.